Načelnica odeljenja urologije Opšte bolnice Pančevo dr Slađana Kovačević otkriva koji je najpovoljniji pristup prevenciji i lečenju jednog posebnog oblika infekcije mokraćne bešike koji se često javlja u populaciji seksualno aktivnih žena poznat kao "Honey moon cystitis".
"Honey moon cystitis" ili "cistitis medenog meseca" je upala mokraćne bešike uzrokovana seksualnom aktivnošću.
Može se javiti kod žena koje imaju seksualni odnos prvi put, ukoliko imaju višestruke odnose u kraćem vremenskom periodu, ili ponovo započinju seksualne odnose nakon dužeg perioda apstinencije. Pogađa skoro isključivo žene i može se javiti u bilo kom uzrastu.
Simptomi su isti kao kod uobičajenih upala bešike: peckanje pri mokrenju, pritisak u predelu bešike, nelagoda, učestalo i bolno mokrenje.
Simptomi traju jedan ili dva dana, a onda nestaju, pa se iste tegobe ponavljaju posle sledećeg polnog odnosa.
Tokom seksualnog odnosa, bakterija E.coli koja normalno živi na koži oko anusa, prenosi se u mokraćnu bešiku i dovodi do infekcije.
Žene su mnogo više izložene riziku od infekcije bešike, jer je njihova mokraćna cev mnogo kraća od muške, što olakšava bakterijama da dođu do bešike i inficiraju je. Muškarci vrlo retko imaju cistitis.
Dijagnoza se potvrđuje laboratorijskom analizom urina. Kako bi analiza bila merodavna, neophodno je da pacijent poštuje određena pravila. Za analizu je najbolje odneti prvi jutarnji urin, a najpouzdanija analiza podrazumeva da se uzme srednji mlaz urina. Urinokultura se radi kako bi se utvrdila vrsta bakterije koja je prisutna u urinu.
Lečenje
Kao i kod bilo koje vrste infekcije urinarnog trakta, "cistitis medenog meseca" je najčešće uzrokovan bakterijama. Uzročnik u gotovo 80% slučajeva je bakterija Ešerihija koli.
Moj savet je Naturoplex®, biljni preparat koji doprinosi ublažavanju tegoba usled urinarne infekcije već prvog dana primene i pomaže da se infekcije ne ponavljaju.
Takođe, potrebno je povećati unos tečnosti. Cistitis se može veoma lako i brzo lečiti antibioticima.
Ako patite od ponavljanih infekcija mokraćne bešike, uvodi se niska dnevna doza antibiotika koju je potrebno uzimati nekoliko meseci kako bi se sprečile buduće infekcije. Standardni antibiotski tretman upale mokraćne bešike traje 3 dana.
Korisni saveti
Možete sprečiti infekciju bešike na mnogo načina:
Pojačajte unos tečnosti, vode i čajeva;
Mokrite odmah nakon seksualnog odnosa. To će pomoći da se eliminišu sve bakterije koje mogu dospeti u urinarni sistem
Brisanje od napred-nazad kada idete u toalet.
Preporučuje se tuširanje, pre nego kupanje u kadi – na ovaj način izbegavate predugo izlaganje svojih genitalija proizvodima za čišćenje.
Obavezna je higijena intimne regije pre i posle odnosa, uz napomenu da treba izbegavati mirisne sapune ili kupke.
Redovno menjajte menstrualne uloške, ili uloške za inkontinenciju i održavajte genitalnu oblast čistom i suvom.
Koristite biljne preparate za urinarne infekcije, čajeve i smanjite unos kafe, alkohola i voćnih sokova (npr. citrusa) koji mogu da iritiraju bešiku.
Izbegavajte začinjenu i slatku hranu dok infekcija ne prođe.
Suzdržite se od intimnih odnosa dok imate urinarnu infekciju
Izbegavajte spermicide sa dijafragmom ili kondomima, pokušajte sa nespermicidnim lubrikantom, ili drugom vrstom kontracepcije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
U australijskoj saveznoj državi Viktoriji došlo je do naglog porasta slučajeva oboljevanja od Buruli ulcera, bolesti izazvane bakterijom koja jede meso.
Profesor dr Igor Ivanov, načelnik Odeljenja za ishemijske bolesti srca i koronarnu patofiziologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, lekar je koji godišnje uradi 250 kateterizacija.
Ako mislite da imate srčani udar, nemojte se oslanjati na savet koji se širi internetom jer bi to moglo pogoršati situaciju i ugroziti vaš život, upozorio je britanski lekar Karan Rajan.
Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je danas da se od 9. do 15. decembra u Srbiji beleži 6.585 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar saopštio je da od danas više nema lista čekanja za operaciju katarakte i izrazio očekivanje da će u narednim danima još neke liste čekanja biti ukinute.
Ljudima kojima nedostaju zubi možda će moći da izrastu novi, kažu japanski stomatolozi koji testiraju pionirski lek za koji se nadaju da će ponuditi alternativu protezama i implantatima.
Pacijentkinjama koje se leče inovativnim lekovima za rak dojke omogućeno je da deo terapije primaju u još 30 opštih bolnica širom Srbije umesto samo u kliničkim centrima, saopštio je RFZO.
Evropske zemlje su od pandemije koronavirusa videle ko-cirkulaciju zimskih virusa, a zdravstveni sistemi suočeni su s potencijalnom "trostrukom pretnjom" bolesti, kažu zdravstvene agencije.
Broj zahteva za eutanaziju u Španiji je prošle godine porastao 24,8 odsto u odnosu na 2022, na 766, od čega je za 334 ljudi izvršeno asistirano samoubistvo, saopštilo je špansko Ministarstvo zdravlja.
Šestogodišnji dečak u Brazilu preživeo je više od 1.100 uboda pčela nakon što ga je napao roj insekata na farmi u brazilskoj državi Mato Groso do Sul, preneo je britanski Miror.
Dvanaestogodišnjem dečaku iz Srbije urađena je istovremena transplantacija jetre i bubrega u Italiji o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, saopštio je danas RFZO.
S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno da pijemo dovoljno vode, pa dehidratacija nije retka pojava.
Inspirativne priče o malim i velikim herojima čuli smo na konferenciji Da sva deca skaču, koju su organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, u sredu, 11. decembra, u Beogradu.
Epidemiološkinja Ivana Begović Lazarević kaže da se u vrtićkim kolektivima u Beogradu prijavljuje sve veći broj dece obolele od varičela, ali da su one očekivana pojava za ovaj period godine.