
Operacija pomoću robota asistenta: U Beču već praksa, u Srbiji se radi na nabavci aparata
Hirurzi u Beču od početka godine pacijente operišu pomoću mašine za minimalno invazivnu hirurgiju "Da Vinči". Ovakav robot u Srbiji i dalje ne postoji.

Foto: 021.rs
Robotski hirurški sistem "Da Vinči" poseduje četiri "ruke" i postiže veliku preciznost prilikom operacije, dok je domet ovih ruku čak 540 stepeni, značajno veći od ljudske ruke.
Klinika Floridsdorf u Beču jedna je od pet u ovom gradu koja poseduje ovog robota, a od februara ove godine uradili su oko 150 operacija u području opšte, torakalne i ginekološke hirurgije. Kako navode, dnevno se rade oko četiri operacije abdomena i u proseku po tri torakalne i ginekološke.
Ono što je prednost ovakve asistencije pri operaciji pacijenta, navode, upravo je i manji gubitak krvi, kao i manji postoperativni bol i komplikacije na ranama.
Iako se u srpskim medijima pisalo da robotski sistem "Da Vinči" postoji u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije, ili da treba uskoro da stigne, ovo ipak za 021.rs iz ove institucije demantuju.
Grupa novinara iz Srbije, među kojima je i reporterka 021.rs, posetila je sredinom aprila kliniku Floridsdorf u Beču i imala priliku da razgovara sa dr Teodorom Kapitanovim, koji je specijalizovan u oblasti hirurgije uz pomoć robotskog sistema "Da Vinči".
Kapitanov: Operacije pomoću robota su budućnost hirurgije
Hirurg Teodor Kapitanov je pre operacije preponske kile objasnio kako se doktori osposobljavaju da rade na robotskom sistemu "Da Vinči" koji se sastoji od četiri "ruke" koje asistiraju pri zahvatu kao noževi, a njima se upravlja putem konzole.
Kako kaže, trening pre svega počinje putem simulacije operacije, a mora se ispuniti više od 40 sati ovakvog treninga kako bi se prešlo na sledeći korak.
"Na robotu postoje dve konzole - glavna, preko koje hirurg upravlja i radi operaciju, dok na drugoj hirurg trenira. Na istoj mašini postoji i simulator. Nakon 40 sati obuke na simulatoru kreće rad sa mentorom koji uči prvim koracima, a onda se kreće i sa jednostavnim operacijama i vremenom se počinje raditi i na kompleksnijim slučajevima", objasnio je Kapitanov.

Iako hirurg napravi prvi rez, najveća prednost ovog aparata nalazi se upravo u visokom kvalitetu vizualizacije dela koji se operiše, a kakvu doktor ne može da vidi pri klasičnoj operaciji.
"Imamo tri dimenzije, a takođe i artikulaciju mikro-instrumenata robota, koji imaju veću slobodu i mogu se raditi visoko kompleksni operacioni manevri koji se teže rade laparaskopski i to na minimalno invazivni način", objasnio je ovaj hirurg.
Kako kaže, zahvaljujući telemanipulaciji koja se može ostvariti pomoću ove mašine, hirurg ima osećaj da je jedno sa pacijentom.
Operacija kile je jedna od najčešćih operacija koja se izvodi uz pomoć robotskog sistema "Da Vinči" u ovoj klinici, a operišu se i refluksne bolesti, kao i maligne poput raka debelog creva i rektuma.

Hirurg Volfgang Ocenski navode da se ne bi ponovo vraćao na laparoskopski način rada.
"Kada se radi posredstvom robota, vidno polje hirurga je veličanstveno. Možete videti tkiva i lako identifikovati anatomske strukture", objasnio je on.
Sam proces operacije počinje prvo sa saglasnošću pacijenta za ovakvu intervenciju, a hirurg Peter Racek objašnjava da ovakav vid operacije zapravo poboljšava život pacijenta, ali i da su rezove koje pravi robotska ruka precizniji od čovekove.
Kako su rekli iz ove klinike, nakon ovakve operacije je skoro nemoguće ponovo dobiti kilu, što nije uobičajen slučaj sa operacijama kile.
"Da Vinči" ne postoji u Srbiji
Brojni srpski mediji su početkom 2022. godine objavili vest da u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije postoji ovaj robot. Neki su, pak, objavljivali da tek treba da dođe, a nakon ovog perioda nije više bilo vesti o ovoj temi.
Na pitanja portala 021.rs iz ove institucije kratko kažu da takva tehnologija ne postoji u Kliničkom centru.
"Iako ne postoji trenutno, ulažemo sve napore da obezbedimo ovu tehnologiju", rečeno je u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Deset (ne)očekivanih simptoma menopauze o kojima se retko govori
20.04.2025.•
1
Menopauza je prirodna faza u životu žene koja se obično javlja između 45. i 55. godine i često je povezana sa poznatim tegobama kao što su talasi vrućine ili neredovna menstruacija.
Najstariji donor: Hirurzi u Padovi presadili jetru 99-ogodišnje žene
20.04.2025.•
0
Specijalizovani hirurški tim Univerzitetske bolnice u Padovi uspešno je sinoć obavio transplantaciju jetre koju je donirala 99-godišnja žena, najstariji donor do sada.
Batut savetuje: Ako ste postili - polako pređite sa posne na mrsnu hranu
20.04.2025.•
1
Prelazak sa posne na mrsnu hranu treba da bude postepen, ukazao je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" povodom prestanka uskršnjeg posta.
Mikroplastika po prvi put pronađena u jajnicima
20.04.2025.•
0
Italijanski naučnici prvi put su otkrili mikroplastiku u folikularnoj tečnosti jajnika i postavili su pitanje o uticaju toksičnih supstanci na plodnost žena.
Berberi i frizeri u gradu u Engleskoj će učiti kako da razgovaraju s muškarcima o mentalnom zdravlju
20.04.2025.•
1
Berberi i frizeri u gradu Svindonu, u okrugu Viltšir u jugozapadnoj Engleskoj, proćiće obuku kako da sa svojim klijentima razgovaraju o mentalnom zdravlju muškaraca, prenosi BBC.
Preterani umor posle jela može biti znak ozbiljnih zdravstvenih problema
19.04.2025.•
1
Mnogi od nas osećaju pad energije nakon jela, ali u nekim slučajevima to može biti pravi razlog za zabrinutost.
Masna jetra veliki problem u zdravlju muškaraca: Kako do dijagnoze i terapije?
18.04.2025.•
0
Bolest masne jetre najviše pogađa muškarce, već i oko 30. godine života. Upravo zato su bitni sistematski pregledi - kako bi se bolest otkrila na vreme.
Kako efikasno lečiti afte?
16.04.2025.•
0
Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.
Naučnici razvijaju žvaku koja bi mogla da štiti od gripa
14.04.2025.•
1
Američki istraživači razvijaju žvakaću gumu sa biljnim sastojcima koji neutrališu viruse u ustima i grlu, uključujući viruse gripa i herpesa.
Stručnjaci savetuju: Evo kada prestati sa konzumiranjem alkoholnih pića
13.04.2025.•
6
Konzumiranje alkoholnih pića među kojima prednjače pivo i vino, široko je rasprostranjena.
Naučnici otkrili vezu između dugovečnosti i elokvencije
13.04.2025.•
1
Nedavna studija otkriva iznenađujuću vezu između dugovečnosti i verbalne elokvencije - sposobnosti efikasnog prisećanja i upotrebe rečnika.
Naučnici otkrili: Aorta funkcioniše kao "drugo srce"
13.04.2025.•
0
Tim lekara sa Univerziteta Južne Kalifornije otkrio je da aorta - najveća arterija u telu - funkcioniše kao "drugo srce", jer aktivno pomaže u pumpanju krvi i olakšava rad srčanog mišića.
Otkrivena iznenađujuća veza između šećera i raka pluća
13.04.2025.•
0
Kada je u pitanju rizik od raka pluća prvo se pomisli na pušenje ili zagađenje vazduha, ali naučnici su otkrili intrigantnu vezu između ove bolesti i kvaliteta ishrane.
Dijabetes tipa 2 može da menja mozak kao Alchajmerova bolest
13.04.2025.•
0
Novo istraživanje sa Univerziteta Nevade (UNVL) u Las Vegasu pokazalo je da dijabetes tipa 2 može da utiče na memoriju i druge kognitivne funkcije.
Istraživanje pokazalo: Svaka treća osoba ima mizokineziju
13.04.2025.•
0
Osećaj stresa izazvan gledanjem kako se drugi ljudi vrpolje je neverovatno česta psihološka pojava, koja pogađa čak jednu od tri osobe, pokazalo je jedno istraživanje.
Alkoholizam u Kini leče ugradnjom "čipa za otrežnjenje"
13.04.2025.•
0
Nedavno je prvi put u istočnokineskoj provinciji Anhui u telo alkoholičara uspešno ugrađen specijalni "čip za otrežnjenje" koji bi trebalo značajno da smanji žudnju pacijenata za alkoholom.
SZO objavio prve globalne smernice za borbu protiv meningitisa
12.04.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je prve globalne smernice za dijagnozu i lečenje meningitisa i njegovih posledica.
Vitamini koje ne treba uzimati istovremeno: Lekarka objašnjava koje kombinacije izbegavati
10.04.2025.•
3
Kultura zdravstvene zaštite sve je prisutnija i čini se da je na policama više dijetetskih suplemenata nego ikada ranije, ali lekari upozoravaju na to da je kombinacija nekih vitamina čak i štetna.
Batut: Imunizacija u aprilu i maju za decu koja nisu primila MMR vakcinu
09.04.2025.•
0
Institut "Batut" saopštio je da se u više domova zdravlja u aprilu i maju sprovodi akcija dopunske imunizacije za decu koja nisu primila vakcinu protiv malih boginja, zaušaka i rubeole (MMR).
Šta nedostatak sna može učiniti mozgu: Počinje da razgrađuje sopstvene zdrave ćelije
06.04.2025.•
0
Usled nedostatka sna mozak počinje da razgrađuje sopstvene zdrave ćelije, pokazala je nedavna studija objavljena u "The Journal of Neuroscience".
VIDEO Manji od zrna pirinča: Ovako izgleda najmanji pejsmejker na svetu
03.04.2025.•
1
Američki naučnici osmislili su i napravili najmanji pejsmejker na svetu, privremeni regulator otkucaja srca manji od zrna pirinča koji se može ubrizgati i kontrolisati svetlošću.
Komentari 3
Kuzman
V
Boeser Wolf
A još naravnije je da u Srbiji tako nesto ne postoji, mi ni osnovnije stvari u medicini nemamo.
Nama za početak treba robot na mestu ministra, sa ovim psihijatrijskim slučajem koji je do sad bio na mestu ministarke, pa sad opet sa dr Smrt idemo u rikverc konstantno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar