Istraživači su otkrili da je ovo posebno tačno za ženske pacijente i primetili su sličan obrazac u stopi ponovnog prijema u bolnice.
Tim je objavio svoje nalaze u naučnom časopisu "Annals of Internal Medicine".
"Naši nalazi ukazuju na to da lekari i lekarke različito praktikuju medicinu, a ove razlike imaju značajan uticaj na zdravstvene ishode pacijenata", rekao je dr Jusuke Kugava, vanredni profesor na Univerzitetu Kalifornije Los Anđeles (UCLA), navodi se u saopštenju, a prenosi Euronews Srbija.
Istraživači su pregledali podatke od preko 776.000 pacijenata muškog i ženskog pola starosti 65 godina ili više, lečenih između 2016. i 2019. godine. Analizirali su smrtnost pacijenata i ponovni prijem 30 dana nakon prvog prijema u bolnicu.
Kada ih je lečila lekarka, pacijentkinje su imale stopu mortaliteta od 8,15 procenata u poređenju sa stopom od 8,38 procenata kada ih je lečio lekar.
Mada je primećena velika i klinički značajna razlika za pacijentkinje, autori su primetili da "kod pacijenata muškog pola nema značajne razlike između lekara i lekarki".
Sličan obrazac je primećen i za ponovni prijem u bolnicu sa stopom od 15,51 odsto žena kada ih leči lekarka i 16,01 odsto kada je lekar bio muškarac.
Naučnici su rekli da su potrebna dodatna istraživanja da bi se razumeli razlozi za takvu razliku.
"Dalja istraživanja o osnovnim mehanizmima koji povezuju pol lekara sa ishodima pacijenata i zašto je korist od lečenja od strane žena lekara veća za pacijentkinje, ima potencijal da poboljša ishode lečenja pacijenata širom sveta", rekao je Kugava.
Jedna od mogućnosti je da muški lekari "mogu da potcene težinu bolesti kod pacijentkinja", što je objašnjenje u skladu sa prethodnim studijama. Ovo pogrešno tumačenje simptoma i rizika može dovesti do lošijih ishoda lečenja za pacijentkinje nego za muške pacijente.
Druga hipoteza je da je komunikacija bolja između pacijentkinja i doktorki, odnosno da su pacijentkinje bile otvorenije za osetljivije preglede koji, na primer, uključuju privatne delove tela.
"Bolje razumevanje ove teme moglo bi dovesti do razvoja intervencija koje efikasno poboljšavaju negu pacijenata", dodao je rekao je Kugava.
Istraživači takođe nameravaju da vide da li su rezultati isti kod mlađih pacijenata, jer je uzorak koji je proučavan fokusiran na osobe starije od 65 godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
w/e
Неко тамо
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar