Tretman zvani Bekvez, usmeren je na hemofiliju B i daje se u jednoj dozi.
Hemofilija je izazvana anomalijom u genu hromozoma X, te u organizmu postoji deficit proteina nazvanog faktorom koagulacije (Faktor VIII za hemofiliju A i faktor IX za hemofiliju B). Uglavnom pogađa muškarce.
Klasični tretman sastoji se u transfuzijama kojim se više puta nedeljno unosi nedostajući faktor.
"Jednokrati tretman Bekvezom bi moglo to da promeni", rekao je Adam Cuker, zvaničnik programa protiv hemofilije na Univerzitetu u Pensilvaniji.
Tretman funkcioniše pomoću virusa modifikovanog da ne bude opasan, da bi se njime unela funkcionalna kopija gena faktora IX, koji potom organizam pacijenta može sam da proizvede.
Jedna doza tretmana u SAD će koštati 3,5 miliona dolara, navode iz kompanije Fajzer i dodaju da sadašnji tretmani mogu da koštaju između 600.000 i 1,1 milion dolara po osobi godišnje.
Cena koji bi pacijent platio za Bekvez bi zavisila od toga koliko je pokriva njegovo zdrastveno osiguranje. Prema Fajzeru u mnogim slučajevima pacijenti ne bi platili punu cenu.
Tretman je već odobren u Kanadi i sada je na razmatranju u Evropskoj agenciji za lekove (EMA).
Genetska terapija protiv hemofilije A, češće od hemofilije B, već je odobrena u SAD 2023. godine.
Komentari 1
Kum Zorzo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar