Imate česte glavobolje, vrtoglavice, trnjenja? Evo kako otkriti da li je neko ozbiljnije oboljenje
Simptomi kao što su glavobolja, vrtoglavica, zaboravnost, trnjenja ili bol u leđima mogu da kriju ozbiljnija oboljenja koja se uz odgovarajuću tehnologiju mogu otkriti i ranije.
Upravo iz ovog razloga, zahvaljujući dugogodišnjem istraživanju, došlo je i do napretka u tehnologiji magnetne rezonance (MR) kojim je omogućen skrining pregled centralnog nervnog sistema, a koji traje svega 20 minuta.
Novim MR skrining pregledom centralnog nervnog sistema moguća je rana dijagnostika neuroloških bolesti poput multiple skleroze, ishemijskih promena (tzv. šlogova), krvarenja, moždane atrofije ili eventualnog postojanja tumora mozga i kičmene moždine.
Ovakav savremeni aparat dostupan je i u Novom Sadu, u dijagnostičkom centru Life Scan i, kako ističu, u slučaju ranog otkrivanja ovakvih promena šanse za uspešno lečenje su neuporedivo veće.
Koje su prednosti MR skrininga centralnog nervnog sistema?
Pre svega, MR skrining pregled centralnog nervnog sistema daje sveobuhvatan uvid u eventualno postojanje promena, ali istovremeno je i izuzetno bezbedan za pacijenta, budući da ne koristi štetno jonizujuće zračenje.
Ovaj inovativni pregled omogućava detaljno mapiranje strukture mozga i kičmene moždine.
Uz pomoć visokopreciznih magnetskih polja i sofisticiranih računarskih algoritama, MR skrining centralnog nervnog sistema pruža neuporediv uvid, identifikujući čak i najmanje promene ili anomalije.
"MR skrining pregled predstavlja veliki korak napred u dijagnostici neuroloških i neurohirurških stanja. Ova tehnika omogućava nam da identifikujemo patološke promene u ranim fazama, što otvara vrata za prevenciju i ciljane tretmane", objašnjavaju iz Life Scan-a za 021.rs.
Pacijenti kod kojih se na MR skrining pregledu otkriju promene savetuje se da se uradi ciljano detaljni MR pregled regije od interesa (mozak, cervikalni, torakalni ili lumbalni segment kičme) radi postavljanja precizne dijagnoze.
Foto: Life Scan
Skrining pregled za cilj ima pre svega preliminarno preventivno utvriđivanje da li postoji sumnja na patologiju koja zahteva dalju detaljnu evaluaciju.
Dodaju i da pacijentima mnogo znači činjenica da ovaj pregled mogu obaviti bez izlaganja štetnom zračenju i u trajanju pregleda od oko 20 minuta, što sve omogućava nova tehnologija snimanja Simens magnetnom rezonancom poslednje generacije.
Dijagnostika problema koji stoje iza čestih glavobolja, vrtoglavica, zaboravnosti, trnjenja ili bola u leđima ranije je zahteva više poseta lekaru i dijagnostičkih procedura. Ovakav način otkrivanja problema zbirno uglavnom košta značajno više novca i vremena u odnosu na MR skrining pregled centralnog nervnog sistema.
"Takođe, ovaj pregled može biti dopunjen i MR angiografskim pregledom arterija glave i vrata. Ovim pregledom mogu da se otkrije eventualno postojanje proširenja (aneurizmi), kao i začepljenja (okluzije) najvažnijih arterija glave i vrata", navode sagovornici portala 021.rs.
Ovaj inovativni MR skrining pregled, kao i sve druge preglede magnetnom rezonancom i ultrazvukom, možete obaviti u Dijagnostičkom centru Life Scan u Novom Sadu.
Kako zakazati pregled?
Dijagnostički centar Life Scan nalazi se na adresi Futoški put 16c (ugao Futoškog puta i ulice Stevana Hristića). Pregled se može zakazati telefonskim putem, pozivom na broj 060/50-50-150. Radno vreme od ponedeljka do petka je od 8 do 20 časova, a subotom od 8 do 14.30 časova.
Više o ovom dijagnostičkom centru i uslugama pogledajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Otkriven novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest
21.01.2025.•
0
Naučnici iz Torina su otkrili novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest, pokazuje najnovija studija.
Važnost joda za zdravlje
20.01.2025.•
0
Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.
Trećina radnika "generacije Z" zbog stresa bila na bolovanju
19.01.2025.•
7
Prošle godine, 35 odsto mladih od 18 do 24 godine uzelo je bolovanje da bi se izborilo sa pritiskom ili anksioznošću, pokazalo je istraživanje u Engleskoj.
Otkriveno na stotine novih genetskih faktora rizika za depresiju
19.01.2025.•
0
Istraživanje koje je objavio naučni časopis "Cell" otkrilo je 300 genetskih faktora rizika za razvoj depresije.
U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?
19.01.2025.•
0
Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.
Naučnici objavili popis hrane koju doručkujemo, a koja povećava rizik od raka
19.01.2025.•
4
Doručak se često naziva najvažnijim obrokom u danu, a ono što odaberemo da pojedemo ujutro može imati ozbiljne posledice po naše zdravlje.
Doktori mogu da predvide moždani udar preko očiju: Otkriveno 29 zdravstvenih indikatora
18.01.2025.•
1
Dok neki smatraju da su oči ogledalo duše, doktori već neko vreme znaju da oči mogu pružiti uvid i u opšte zdravlje osobe.
Više od 7.600 slučajeva prehlade i gripa za šest dana
18.01.2025.•
3
U Srbiji je od 6. do 12. januara zabeleženo 7.618 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Nadutost, manjak energije i pad raspoloženja: Krivi su ugljeni hidrati
17.01.2025.•
0
Ovo je pet signala koji nam govore da unosimo previše ugljenih hidrata u organizam.
Predložili: Nikotin u cigaretama smanjiti na nivo koji ne izaziva zavisnost
16.01.2025.•
6
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) predložila je da količine nikotina u cigaretama budu ograničene na nivoe koji ne izazivaju zavisnost.
Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti
15.01.2025.•
1
Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.
Škotska zabranjuje rođendanske torte i slatkiše u vrtićima, a verovatno i čips i gazirane sokove
14.01.2025.•
6
Škotska vlada uvešće zabranu rođendanskih torti i slatkiša u dečjim vrtićima u pokušaju da smanji gojaznost kod najmlađih.
Pravilo 10 minuta: Kako da beli luk zadrži sva zdravstvena svojstva?
13.01.2025.•
0
Beli luk je veoma rasprostranjena začinska biljka koja može da ojača imunitet.
Prvi slučaj gripa A(H1) potvrđen kod dvogodišnjeg deteta u Vladimircima
13.01.2025.•
0
Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta.
Tri najsmrtonosnije bolesti koje se prenose hranom
13.01.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) objavile su zajednički izveštaj u kom se rangiraju najčešće virusne bolesti koje se prenose hranom.
Ako često noću ustajete da piškite - evo koliko puta je normalno, a kad se treba zabrinuti
12.01.2025.•
0
Prema lekarima, mokrenje jednom tokom noći smatra se uobičajenim, ako ste mlađi od 60 godina.
Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu
12.01.2025.•
4
Konzumiranje čaše mleka dnevno smanjuje rizik od razvoja raka creva za gotovo petinu, pokazala je dosad najveća sprovedena studija ovog tipa.
Batut: Grip potvrđen u 16 okruga
11.01.2025.•
2
Virus gripa potvrđen je do sada u 16 okruga u Srbiji.
Direktorka "Batuta" o novom virusu iz Kine: Ima li razloga za brigu?
10.01.2025.•
2
Poslednjih dana na društvenim mrežama kruže uznemirujući snimci, u kojima su navodno pune čekaonice u kineskim bolnicama. U redovima su i deca i stariji sa maskama.
Saveti gastroenterologa nakon prejedanja: "Kakva soda bikarbona, čoveče?!"
08.01.2025.•
6
Gastroenterolog dr Vojislav Perišić savetuje da protiv povišene kiseline u želucu jedemo pet izbalansiranih malih obroka, pijemo čajeve od kantariona i nane i uzimamo lekove koji imaju duži efekat.
Otkriven prvi slučaj nove varijante majmunskih boginja u Francuskoj
07.01.2025.•
0
U Francuskoj je otkriven prvi slučaj nove varijante majmunskih boginja, saopštilo je francusko ministarstvo zdravlja.