Tokom vikenda temperature opasne po zdravlje: Batut izdao upozorenje

Institut "Batut" izdao je upozorenje zbog najavljenog toplotnog talasa u narednim danima - 9, 11. i 13. juna temperature vazduha širom Srbije biće u kategoriji "opasnih pojava".
Doktori savetuju da će visoke temperature uticati na pacijente sa hroničnim bolestima.
 
Meteorolozi za danas i naredne dana najavljuju pretežno sunčano i toplo vreme - između 31 i 35 stepeni Celzijusa.
Zbog toga iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" kažu da se u narednim danima prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha podvode pod kategoriju "opasne pojave".
 
"I to 9. juna na severu Srbije i u Beogradu, 11. juna u severnoj, centralnoj i zapadnoj Srbiji, a 13. juna u Beogradu", navode u "Batutu".
U saopštenju "Batuta" se ističe da, sa aspekta zdravlja ljudi, prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO), toplotni talas je pojava od najmanje tri uzastopna dana kada je maksimalna dnevna temperatura vazduha iznad definisane kritične vrednosti.
 
Dr Ivana Stefanović iz Gradskog zavoda za hitnu medicinsku u Beogradu savetuje građanima da izbegavaju najtopliji deo dana za boravak napolju i da što češće uzimaju tečnost i tako se rehidriraju.
 
"Ključni savet je umerenost. Svi mi treba da vodimo računa o svom zdravlju, a naravno da će tropski talas i visoke temperature najviše pogoditi pacijente koje već imaju neke hronične bolesti, najčešće one sa kardiovaskularnim bolestima", rekla je Stefanović. 
 
Mere lične zaštite 
 
Iz Instituta navode da temperature podvedene pod kategoriju "opasnih pojava" podrazumevaju da građani sprovode mere lične zaštite. 
 
- Odeća bi trebalo da je napravljena od laganih letnjih materijala svetle boje, a čija struktura dopušta propustljivost vazduha i omogućava uspešnije odavanje toplote;
- Redovna rehidracija tokom celog dana, nevezano za stepen fizičke aktivnosti ili osećaj žeđi. 
- Ukoliko se radi o starijoj populaciji ili nezaposlenima, sve teže kućne poslove (pranje rublja, tepiha, zavesa) trebalo bi obavljati u hladnijoj polovini dana (jutro, veče). 
- Bez preke potrebe ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor za sve vreme trajanja povišene spoljne temperature. Ukoliko je to neizbežno, obezbediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom.
- Posebnu pažnju treba obratiti na održavanje lične higijene, zatim na higijenske uslove u toku pranja voća i povrća, kao i na samu pripremu hrane, jer u uslovima kada je organizmu neophodno besprekorno funkcionisanje sistema termoregulacije, svaka dehidracija, nastala kao posledica alimentarne intoksikacije praćene dijarejom, dodatno bi komplikovalo zdravstveno stanje osobe koja je pretrpela bilo koje od navedenih kliničkih manifestacija toplotnog stresa.
 
Opasni vremenski uslovi praćeni su izraženim klimatskim pojavama, koje bi mogle da predstavljaju rizik po zdravlje, mogućnost nastanka toplotnog stresa, naročito kod osetljivih populacionih grupa (mala deca, trudnice, stari, hronično oboleli pacijenti).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ce

    06.06.2024 15:50
    Pa nije 50..kako prezivimo kada idemo na more..kako smo do sada prezivljavali bez kojekakvih preporuka
  • Јаша Томић

    06.06.2024 15:23
    Шта др Стефановић саветује раднике Чистоће који раде на отвореном,улици а хронични су болесници ,нема мо ни бенефициран радни стаж ,ни услове рада на отвореном а он седи у канцеларији па паметује како ће то да утиче на организам , а на плату по џепу радника не утиче никакво време само за грађане дијагноза

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.