Britanski dečak prvi pacijent kom je u lobanju ugrađen aparat za suzbijanje epilepsije

Britanski dečak, koji boluje od teškog oblika epilepsije, postao je prvi pacijent kom je u lobanju ugrađen aparat za suzbijanje napada.
Britanski dečak prvi pacijent kom je u lobanju ugrađen aparat za suzbijanje epilepsije
Foto: Pixabay
Oran Noulson (13) ima Lenoks-Gastautov sindrom, oblik epilepsije otporan na standardno lečenje, a neurostimulator koji mu je hiruški ugrađen umanjio je dnevne napade za 80 odsto, prenosi BBC.
 
Dečak je razvio epilepsiju kada je imao tri godine, a od tada su mu dijagnostikovani autizam i hiperkinetički poremećaj (ADHD).
Njegova majka, Džastin, rekla je da su Oranovi napadi bili veoma učestali, kao i da je neretko imao više od stotinu epizoda dnevno, koji su uključivali padanje na tlo, gubitak mogućnosti disanja i reanimaciju.
 
Oran je uključen u projekt CADET, odnosno niz ispitivanja koja procenjuju sigurnost i delotvornost duboke stimulacije mozga za tešku epilepsiju. 
Ovaj projekat razvili su bolnica Great Ormond Street, University College London, bolnica King's College i Univerzitet u Oksfordu.
 
Napade epilepsije pokreće neuobičajena električna aktivnost u mozgu, a svrha ovog uređaja je da zaustavi ili prekine abnormalne moždane signale.
 
Operacija, koja je trajala oko osam sati, obavljena je u oktobru 2023.
 
Porodica dečaka navodi da su svesni da ovo nije lek za epilepsiju, ali se nadaju da će poboljšati Oranov kvalitet života, piše BBC.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Свињорез

    24.06.2024 12:16
    "Говори тихо и носи акумулатор са собом."

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje