U Srbiji za dve decenije broj pušača smanjen na 27 odsto: "To nije dovoljno"

U poslednjih 20 godina procenat pušača u Srbiji smanjen je na 27 odsto, izjavila je šefica kancelarije za prevenciju pušenja Instituta "Batut" Biljana Kilibarda, i navela da to smanjenje nije dovoljno
U Srbiji za dve decenije broj pušača smanjen na 27 odsto: "To nije dovoljno"
Foto: Pixabay
Ona je naglasila da je Srbija i dalje među zemljama sa veoma visokom učestalošću pušenja.
 
"Možemo da kažemo da je učestalost smanjena sa oko 33 odsto u 2000. godini na 27 odsto u 2019. Međutim, postoje razlike među ženama i muškarcima, pa je pad procenta značajniji kod muškaraca, nego kod žena, gde je procenat svakodnevnih pušača smanjen tek za nekoliko procenata", rekla je ona za Tanjug.
 
Navela je da su podaci što se tiče smrtnosti od posledica pušenja poražavajući, jer prema ranijim procenama koje je Batut radio zajedno sa Svetskom zdravstvenom organizacijom u Srbiji godišnje zbog pušenja umre 15.000 ljudi, a prema poslednjim procenama broj prevremenih smrti zbog pušenja je i veći i kreće se oko 19.000.
Kakva je situacija u svetu?
 
Prema njenim rečima, mere kontrole duvana, koje su primenjene u brojnim zemljama sveta, dovele su do značajnog smanjenja učestalosti pušenja, denormalizacije pušenja kao pojave, tako da u mnogim zemljama sveta i nije prihvatljivo pušiti.
 
"Osvešćeni su i nepušači koji su sada sve glasniji i jasno ispoljavaju svoje stavove i želju da ne sede u okruženju punom duvanskog dima", rekla je Kilibarda. 
Istakla je da su se smanjenjem upotrebe cigareta, koji su najčešće korišćeni duvanski proizvod, pojavili novi proizvodi ili je porasla upotreba nekih proizvoda koji nisu novi, ali su postali popularni, a to su nargile. 
 
Objašnjavajući nove proizvode kao što su paf i vejp, istakla je da su oni deo široke grupe proizvoda koje se zovu elektronski sistemi za dopremanje nikotina, da dolaze u različitim oblicima sa različitim aromama i samim tim su veoma prihvatljivi mladima, što je i jedan od razloga za njihovu popularnost. 
 
"Postoji i druga grupa proizvoda, a to su zagrevani duvanski proizvodi koji sadrže duvan, odnosno male cigarete", rekla je ona i navela da je suštinska razlika između zagrevanih duvanskih proizvoda i elektronskih cigareta u tome što elektronske cigarete ne sadrže duvan. 
 
Ukazala je i da iako se neke elektronske cigarete promovišu kao beznikotinske, nezavisna istraživanja u drugim zemljama pokazuju da i one ponekad sadrže nikotin.
 
Elektronske cigarete kao početak
 
Prema rečima Kilibard nikotin je odgovoran za izazivanje zavisnosti, naročito kada ga koriste mladi.
"U mladoj populaciji gde je pušenje inače bilo denormalizovano i gde je procenat pušača snižen, odjednom se pojavljuje veliki procenat korisnika nikotina. On je posebno štetan za mlade i za trudnice. Za mlade, jer kod njih deluje na razvoj mozga koji traje sve do 25. godine, i ostavlja posledice na učenje, pamćenje, pažnju, kontrolu impulsa", rekla je ona.
 
Dodala je da u populaciji gde je primenom mera kontrole duvana smanjenja učestalost pušenja, sada ima 30 odsto mladih koji koriste nikotin i istakla da posebno zabrinjava to što kod osoba koje počnu sa elektronskim cigaretama, postoji verovatnoća da će preći i na druge, slične proizvode.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • tomy

    19.07.2024 11:03
    Uh!!
    Ja sam ih ostavio pre 15god,
    Bilo je teško,ali uspeo sam!
  • Draganče

    17.07.2024 17:45
    Nešto su mi veliki ti brojevi
    Na koji način su došli do te cifre od 27%?
    Nema šanse da neko normalan poveruje u te brojke.
    Možda je 27% onih koji su prešli na motane cigare jer su digli cenu cigareta do nebesa.
    Nekada je cigareta gorela baš, baš dugo, sada duplo manje, plus filteri od pola metra.
    Pušač sam mogao bih na ovu temu dugo...
  • Asparagusara

    16.07.2024 10:26
    @Rotkvarija
    Da nisu umirali, ne bi se nakanili da izmisle vakcinu. Your argument is invalid.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.