Temperaturne promene na licu ukazuju na rizik od hroničnih bolesti

Različite temperature određenih predela lica često ukazuju na postojanje rizika od mnogih hroničnih bolesti kao što su dijabetes ili visok krvni pritisak.
Temperaturne promene na licu ukazuju na rizik od hroničnih bolesti
Foto: Pixabay
To se navodi u novom istraživanju stručnjaka Univerziteta u Pekingu, prenosi naučni žurnal "Sel metabolizam".
 
Otkrivanje i proučavanje ovakvih razlika u facijalnoj toploti, koje registruje termalna kamera u sprezi sa veštačkom inteligencijom, može značajno da doprinese ranom detektovanju bolesti, pa samim tim i efikasnijem lečenju, ističu istraživači.
Takve temperaturne promene na licu naročito su izražene u poznijim godinama života, kaže jedan od autora istraživanja dr Đing-Dong Džeki Han i dodaje da novi rezultati ukazuju na to da se bolesti mogu rano otkriti i efikasno lečiti, te da se duboka starost može doživeti bez ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.
 
Analiziranjem facijalne temperature mogu se predvideti i kardiovaskularne bolesti kao i bolesti nastale zbog poremećaja cirkadijalno-biološkog ritma.
Ovaj projekat, kojim je ustanovljeno da hladniji nos i topli obrazi ukazuju na porast krvnog pritiska kao i da više temperature predela oko očiju signaliziraju opasnost od dijabetesa li masne jetre, baziran je na podacima dobijenim ispitivanjem oko 3.000 pacijenata starosti od 21 do 88 godina.
 
Ustanovljeno je da se na osnovu temperature različitih regiona lica može definisati nečija termalna starost koja, naročito kod starijih osoba sa narušenim zdravljem, često nije u skladu sa pravim brojem godina života.
 
Temperatura nosa je ozbiljan pokazatelj zdravstvenog stanja. Tokom procesa starenja nos postaje hladniji tako da starije osobe sa toplijim nosem imaju bolje zdravlje i termalno su mlađi od svoje prave dobi.
 
Kineski naučnici, takođe, su ustanovili da osobe koje pate od metaboličkih poremećaja kao što su hemohromatoza , odnosno preterano taloženje gvožđa u organizmu, dijabetes, bolesti mitohondrije i masne jetre, brže termalno stare i temperature regiona na njihovom licu odgovaraju ljudima znatno starije dobi.
 
Takođe je otkriveno da fizička aktivnost može da podmladi termalnu dob. Naučnici su testirali tridesetak pacijenata koji su zamoljeni da preskaču konopac 800 puta dnevno u trajanju od dve nedelje. Rezultati su bili iznenađujući, jer je ovakva aktivnost kod svih ispitanika, za samo četrnaest dana, umanjila njihovu termalnu starost u proseku za pet godina. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.