Nauka kaže: Žene treba da spavaju 11 minuta duže od muškaraca

Nekoliko naučnih studija potvrdilo je da je ženama potrebno više sna, od šest do 28 minuta, u odnosu na mušku populaciju.
Nauka kaže: Žene treba da spavaju 11 minuta duže od muškaraca
Foto: Pixabay
Prema najnovijim naučnim studijama, model da je osam sati sna dovoljno više nije aktuelan.
 
Dobar san nam je neophodan i nema ničeg boljeg nego kada smo dobro spavali. On može biti različit kod ljudske populacije.
Kada je u pitanju kvalitet sna, većina nas veruje da je univerzalni standard oko osam sati. Međutim, studije su pokazale da to nije u potpunosti tačno. San je individualan i nemaju svi istu potrebu za količinom sna, kako bi bolje funkcionisali tokom radnog dana.
 
Naš san tokom noćnih sati regulišu hormoni koji nam i određuju dužinu sna.
 
"Hormoni kod žena imaju važnu ulogu. Važno je obratiti pažnju i na menstrualni ciklus, period menopauze ili trudnoću. Pomenuti faktori mogu negativno da utiču na kvalitet sna, pa je ženama zbog toga potrebno više sna od muške populacije. Poznato je i da žene češće pate od nesanice", istakla je dr Ajlin Aleksandar, stručnjakinja za zdravlje žena.
Prema istraživanjima, ženama je potrebno oko 11 minuta sna više u odnosu na muški pol. Iako magični broj potrebe za snom ne postoji, ovo je izračunato na osnovu toga što su žene aktivnije, a češće rade i kućne poslove.
 
Doktorka ističe da je najvažnije osluškivati svoje telo i njegove potrebe, jer je potreba za snom individualna.
 
Preporučuje se da svako može da testira sebe u jutarnjim satima i zaključi da li mu je broj sati sna tokom noći bio dovoljan.
 
Zbog nedovoljno sna naše telo se buni i šalje nam signale, bez obzira koji pol je u pitanju. Posledice nedovoljne količine sna su naše usporene reakcije, potrebno nam je više vremena za neke od zadataka, pravimo greške u radu, a i refleksi su nam slabiji, pa može doći i do nesreća u saobraćaju.
Povećavaju se ansioznost i depresija - nedostatak sna je usko povezan sa gojaznošću, dijabetesom, srčanim oboljenjima, hormonskom neravnotežom, oštećenom imunološkom funkcijom...
 
"San je stub zdravlja. Tokom sna odmaramo telo, konsolidujemo svoja sećanja i vraćamo energiju. San nam pomaže da sprečimo bolest i daje nam dozu sreće i radosti", rekla je dr Aleksandar. 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Bolnica u Švedskoj greškom uklonila 33 materice

Tokom prošle i ove godine zbog pogrešne dijagnoze Univerzitetske bolnice u Švedskoj kod 33 žene operacijom je uklonjena materica, zbog čega je glavni lekar te bolnice izrazio duboko žaljenje.

Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".