Komitet bi trebalo da utvrdi da li epidemija majmunskih boginja (mpoks) među ljudima u nekoliko afričkih zemalja treba da se kvalifikuje kao vanredna međunarodna situacija.
Gebrejesus je rekao da SZO kao agencija UN i Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti, između ostalih, povećavaju napore da prekinu prenos virusa.
"Međutim, postoji potreba za više finansiranja i podrške za sveobuhvatan odgovor. Razmišljam o sazivanju komiteta za hitne slučajeve za međunarodne zdravstvene propise da me posavetuje da li za izbijanje majmunskih boginja treba da bude proglašeno vanredno stanje za javno zdravlje od međunarodnog značaja“, napisao je Gebrejesus na društvenoj mreži Iks (X).
Takva kvalifikacija je najveća uzbuna koju SZO može da podigne i šef SZO je taj koji je to može pokrenuti na savetima komiteta.
SZO je 11. jula upozorila na globalnu zdravstvenu pretnju po ljude koju predstavljaju majmunske boginje, izražavajući zabrinutost zbog izbijanja novog, smrtonosnijeg soja virusa u Demokratskoj Republici Kongo.
Od tada su Burundi, Obala Slonovače, Kenija, Ruanda i Uganda saopštili da su zabeležili nekoliko slučajeva majmunskih boginja. Kongo je prijavio više od 11.000 slučajeva zaraze, uključujući 450 smrtnih slučajeva.
Taj virus je prvi put otkriven kod ljudi 1970. godine u sadašnjoj Demokratskoj Republici Kongo, sa širenjem podtipa 1, koji je od tada uglavnom ograničen na zemlje zapadne i centralne Afrike, a pacijenti su uglavnom bili inficirani zaraženim životinjama i konzumiranjem njihovog mesa.
Međutim, od maja 2022. godine, infekcije virusom su se pojavile širom sveta, prvenstveno pogađajući homoseksualce i biseksualce. Oni su zaraženi podtipom 2.
Ta globalna epidemija majmunskih boginja pre dve godine navela je SZO da u julu 2022. proglasi vanrednu situaciju za javno zdravlje od međunarodnog značaja. SZO je okončala to stanje pripravnosti u maju 2023.
Komentari 1
need for speed
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar