Čak 43 odsto Evropljana ima strah od starenja: U Srbiji je situacija nešto drugačija

Zdravstveni izveštaj Štada za 2024. godinu, objavljen danas, pokazuje da 43 odsto odsto Evropljana ima strah od starenja.
Čak 43 odsto Evropljana ima strah od starenja: U Srbiji je situacija nešto drugačija
Foto: Pixabay
Starenja se najviše plaše Poljaci (53 odsto), Britanci (51 odsto) i Irci (50 odsto), a u mnogo manjoj meri stanovnici Holandije (31 odsto), Švajcarske (32 odsto) i Srbije (33 odsto), navedeno je u saopštenju.
 
Strah je izraženiji među mlađim odraslim osobama, jer je 46 odsto građana Evrope od 18 do 34 godine zabrinuto zbog starenja.
Štada Zdravstveni izveštaj takođe naglašava značajnu rodnu razliku po pitanju straha od starenja, jer se žene više plaše starenja od muškaraca.
 
Kako je navedeno, ovaj trend je najočigledniji među mladim ženama, pri čemu se skoro svaka druga starosti od 18 do 34 godine plaši ideje da će ostariti.
Među svim ispitanicima koji se plaše starenja, njih 68 odsto najviše je zabrinuto zbog fizičkog propadanja.
 
Na urušavanje fizičkog izgleda najviše su osetljivi stanovnici Kazahstana (59 odsto), a potom Mađari (53 odsto) i Francuzi (51 odsto), dok fizički izgled znatno manje opterećuje građane Srbije (37 odsto) i Švedske (36 odsto).
 
Kako je najavljeno, 60 odsto Evropljana se plaši da će dobiti bolesti koje se povezuju sa starenjem, kao što su Parkinsonova bolest, Alchajmerova bolest ili demencija.
 
Gotovo 59 odsto njih se plaši da će postati teret drugima u starosti.
 
Zavisnost od tuđe pomoći najviše brine Portugalce (75 odsto) i Špance (73 odsto), dok u manjoj meri zabrinjava građane Srbije (64 odsto) i Francuske (61 odsto).
 
Penziji, kao slobodnom vremenu za aktivnosti koje prijaju i druženje sa voljenima, posebno se raduje Austrijance (33 odsto), Nemce (27 odsto) i Šveđane (26 odsto).
 
Većina Evropljana ne pokazuje toliki entuzijazam, pa se u proseku 16 odsto raduje penziji.
 
Nijansu više radosti osećaju građani Srbije i Britanije (sa po 17 odsto), a znatno manje Španci (11 odsto) i Poljaci (osam odsto), pokazao je izveštaj.
 
Jedno od pitanja postavljeno građanima Evrope bilo je i kako stariti bez strahova.
 
Tako 79 odsto Evropljana kaže da nije zabrinuto zbog starenja, jer je to "prirodni deo života".
 
Ovo je vodeće osećanje 87 odsto Finaca, 84 odsto Portugalaca i Danaca, Čeha, ali i ispitanika iz Srbije (81 odsto).
 
Šesti međunarodni Štada Zdravstveni izveštaja za 2024. godinu rađen je uz pomoć više od 46.000 ispitanika iz 23 zemlje Evrope, među kojima je i Srbija.
  • Vv

    21.08.2024 10:19
    U Srbiji se manje brinu od posledica starenja na izgled nego u drugim zemljama? Ko bi to očekivao, bravo za nas, mislila sam da smo medju najgorima po pitanju preterane opsesije izgledom.
  • Realista

    21.08.2024 09:07
    logika
    Da bi se "plašio" tj. bio zabrinut za svoje stare dane, moraš prvo biti svestan sebe pa onda okruženja u kojem živiš. Srbi nemaju taj problem jer nisu svesni ničega od nabrojanog jer da jesu ne bi živeli na periferiji civilizacije vekovima.
  • Aleksej

    21.08.2024 06:55
    Xexe
    Oni se plase starenja a mi kazemo dodji da ostarimo zajedno. :D

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.