Kliničko ispitivanje prve faze na ljudima pokrenuto je na 34 istraživačke lokacije u sedam zemalja: Velikoj Britaniji, SAD, Nemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španiji i Turskoj.
Vakcinu poznatu kao "BNT116" napravio je "BioNTech", a deluje po principu da pronalazi ćelije raka i potom ih ubija i sprečava da se vrate, piše "Gardijan".
Cilj vakcine je da se ojača imunološki odgovor bolesne osobe na rak, a da zdrave ćelije ostanu netaknute.
Januš Rač (67) iz Londona je prva osoba koja je dobila vakcinu u Velikoj Britaniji. Njemu je dijagnoza postavljena u maju, a ubrzo je počeo hemoterapiju i radioterapiju.
On je u utorak primio šest injekcija u razmaku od pet minuta u ustanovi za klinička istraživanja Nacionalnog instituta za zdravstvena istraživanja.
Vakcinu će dobijati na šest nedelja, a zatim na svake tri nedelje tokom 54 nedelje.
"Nadamo se da ćemo preći na fazu 2, fazu 3, a zatim se nadamo da će ta vakcina ući u praksu širom sveta i da ćemo spasiti mnogo pacijenata koji boluju od raka pluća", izjavio je profesor na Univerzitetu u Londonu i onkolog Siov Ming Li.
Rak pluća je vodeći uzročnik smrti od raka u svetu, a svake godine od raka pluća umre oko 1,8 miliona ljudi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Antivakser
Елизабета- Лиза
R
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar