Međutim, ono što jedemo pre spavanja može značajno da utiče na naše varenje, kvalitet sna i izgled stomaka.
Mnoge večernje namirnice i grickalice su visokokalorične ili mogu izazvati nadimanje, piše
Index.
Dijetetičarka Akanksha Kulkarni otkrio je dve vrste hrane koje treba da izbegavamo pre spavanja ako želimo da postignemo ravniji stomak.
1. Prerađeni ugljeni hidrati
Prerađeni ugljeni hidrati su popularan izbor za večeru i uključuju picu, testeninu i grickalice poput krekera i čipsa. Iako su ukusni, ovi ugljeni hidrati često sadrže mnogo rafinisanih šećera i malo vlakana, što može izazvati nadimanje i zadržavanje vode.
Do kraja dana, naš metabolizam se usporava, a konzumiranje hrane bogate ugljenim hidratima može na kraju dovesti do taloženja masti.
"Prerađeni ugljeni hidrati u obliku peciva ili slatkih grickalica podižu nivo šećera u krvi, što podstiče nakupljanje masti u telu, posebno u predelu stomaka. Izbegavanje takvih ugljenih hidrata štiti od skokova insulina i viška telesne masti. Konzumiranje ugljenih hidrata bogatih vlaknima pomaže digestivnom sistemu i održava uravnotežen stomak, što doprinosi tanjem struku", kaže Kulkarni za SheFinds.
2. Slane grickalice
Popularne večernje grickalice, od kokica do čipsa, često sadrže mnogo natrijuma, što nije najbolji izbor za kasnonoćne napade gladi. Kulkarni upozorava na visoke nivoe natrijuma, koji mogu izazvati nadimanje sledećeg jutra.
"Hrana bogata natrijumom, koja se konzumira uveče, postaje problematična jer tada nema aktivnosti, a prekomerni unos može izazvati nadimanje. Izbegavanje soli pre spavanja smanjuje, iako ne eliminiše, rizik od nadimanja. „Jedenje hrane sa niskim sadržajem natrijuma ne samo da je dobro za opšte zdravlje, već i pomaže u smanjenju nadimanja", napominje ona.
Komentari 2
@w/e
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar