Radioaktivni otpad za proizvodnju pribora za jelo i kuvanje: Samo ako građani Francuske to odobre

Francuska bi mogla da pretvori radioaktivni otpad u pribor za jelo i kuvanje samo ukoliko javnost pristane na predloženo postrojenje za reciklažu tog otpada.
Radioaktivni otpad za proizvodnju pribora za jelo i kuvanje: Samo ako građani Francuske to odobre
Foto: Pixabay
Francuska energetska kompanija EDF ima neobičan plan da nakon zatvaranja nuklearne elektrane u Fesenhajmu, upotrebi deo nuklearnog otpada za proizvodnju kuhinjskog posuđa, viljuški i kvaki za vrata, piše Euronews, prenosi Klix.ba.
 
To ne znači da će pribor za jelo i kuvanje biti radioaktivni, već da će se za proizvodnju spomenutih potrepština koristiti metal s "veoma niskom radioaktivnošću". Preostali radioaktivni otpad će biti poslat u postrojenja za preradu.
Ako ovaj plan bude odobren, novi reciklažni centar za radioaktivni materijal će se prostirati na 15 hektara i biće pozicioniran u blizini zatvorenog nuklearnog postrojenja.
 
"Na ovaj način bi se u 40 godina omogućila prerada 500 hiljada tona niskoradioaktivnog metala", izjavio je bivši direktor nuklearne elektrane u Esenhajmuu Loran Žari.
 
Niskoradioaktivni metali su u suštini ruševine, zemlja i ostaci koji nastaju usled demontaže nuklearne elektrane ili industrije koja je koristila radioaktivne materijale. 
Zbrinjavanje ove vrste otpada uvek stvara glavobolju proizvođačima jer moraju da plate dugotrajno skladištenje otpada ako ne pronađu drugo rešenje.
 
Ovakvo zbrinjavanje nuklearnog otpada sprovelo bi se prvi put u Francuskoj dok se slična tehnika već koristila u Švedskoj, Nemačkoj i u SAD.

Međutim, nisu svi zadovoljni ovim predlogom.

Naime, protivnici ove ideje smatraju da svaka doza radioaktivnosti, ma koliko je ona niska, predstavlja opasnost po zdravlje,.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan

    23.10.2024 14:26
    Ješćemo
    Nisko radioaktivni materijali se koriste svuda. Uzmite gajgerov brojač i približite ga granitu ili bilo kojem kamenu pa će te videti kako je poprilično radioaktivan.
    Radijacija prirodno prisutna je svuda ok nas. E sada materijali koji se koriste u nuklearnim centralama su većinom cevi, kontejneri.. koji su napravljeni od visoko kvalitetnog nerdjajućeg čelika odličnog za pravljenje escajga.
    visoko radioaktivni otpad delovi reaktora... se moraju skladištiti po propisima (naj verovatnije kod nas u napuštene rudnike)
    A za escajg sa kojim će mo da jedemo nećemo ni znati poreklo (koliko nas ima gajgerov brojač) ?
  • Svetlimo

    17.10.2024 20:11
    U mraku
    Oce to doneti Makron kod nas za prodaju kao najbolja cena?
  • ns ja

    17.10.2024 11:59
    Narod Francuske: može, ako je samo za izvoz!
    Srbija: Francuska je naš najbolji prijatelj, raste vrednost razmene između dve zemlje...
    Domaćinstva u Srbiji: svetle u mraku- zbog uštede energije..
    Savet dana: možda smo prvi koristili pribor za jelo u EU, sad je vreme da počnemo da jedemo prstima...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.