Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".
Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju
Foto: Pixabay
Malarija je stara koliko i egipatska civilizacija, ali bolest koja je mučila još faraone sada pripada istoriji, rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus, prenosi BBC.
 
Egipatske vlasti pokrenule su prve napore na suzbijanju smrtonosne zarazne bolesti koju prenose komarci pre skoro 100 godina.
Sertifikacija da je bolest iskorenjena se dodeljuje kada država dokaže da je lanac prenosa prekinut u najmanje tri prethodne godine.
 
U današnjem saopštenju SZO je pohvalila egipatsku vladu i narod za napore koje su uložili da "okončaju bolest koja je prisutna u zemlji od davnina".
Navodi se da je Egipat treća zemlja koja je sertifikovana u regionu istočnog Mediterana, posle Ujedinjenih Arapskih Emirata i Maroka.
 
U saopštenju se ističe da je sertifikacija samo početak nove faze i Egipat se poziva da bude na oprezu kako se bolest ne bi vratila.
 
Da bi dobila konačan sertifikat SZO, država mora pokazati kapacitet da spreči ponovno uspostavljanje prenosa bolesti.
 
Malarija usmrti najmanje 600.000 godišnje, a skoro svi slučajevi se beleže u Africi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • veterinar blizu NS

    21.10.2024 13:13
    Jugoslavija
    Imali smo i mi autohtonu Malariju na Kosovu i u negotinskoj krajini. Poslednji slučaj je bio 1964, a 10 godina kasnije smo bili proglašeni da smo slobodni od malarije.
  • Dragana

    21.10.2024 10:27
    Divna vest
    Zaista divna vest, u trenucima kada pola sveta igra prema suludim interesima ratnih profitera i trgovaca oružjem, zaista je lepo videti da čovečanstvo može uraditi i pozitivne stvari i napredovati.
    Kad bi se bar procenat novca utrošenog na ratove preusmerio na opštekorisne akcije, zamislite gde bi nam kraj bio...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.