Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.
Zašto su važni pregledi urina
Foto: Pixabay
Na osnovu rezultata testa osnovnog pregleda urina, možete proceniti da li postoji urinarna infekcija ili ne, možete pretpostaviti da osoba ima pesak ili kamenčiće u izvodnim kanalima bubrega, da li konzumira mnogo povrća ili čokolade, da li gladuje ili možda ima visok nivo šećera u krvi, objašnjava za 021.rs, dr Sunčica Kojić Damjanov iz Kliničkog centra Vojvodine.
 
"Dakle, nisu uvek u pitanju samo bolesti bubrega. Iz osnovnog pregleda urina može se svašta zaključiti i to je polazna tačka koja usmerava dalja specifična ispitivanja. Zbog toga uzorak urina uvek mora biti onaj koji je potreban za određeno ispitivanje. Osoba mora biti adekvatno pripremljena za određeno ispitivanje i pravilno uzeti uzorak da bi i zaključci koji se iz njega izvode bili tačni", naglašava naša sagovornica.
Osnovni pregled urina 
 
Osnovni pregled urina podrazumeva ispitivanje uzorka urina prvo hemijski, a zatim i pregledom pod mikroskopom. Hemijski pregled se izvodi posebnim test trakama koje sadrže polja sa reagensima za ispitivanje različitih materija. Kada se ovakva traka uroni u urin, na tim poljima se odvijaju hemijske reakcije i mi okvirno znamo šta se i u kojoj količini od tih materija nalazi u urinu. 
 
"Taj hemijski pregled urina nam zapravo služi samo da se orjentišemo šta možemo očekivati kada pređemo na drugi deo pregleda koji zovemo pregled sedimenta urina. On se izvodi tako što se od uzorka urina pravi preparat na staklenoj pločici koja se zatim pregleda pod mikroskopom. Na ovaj način možemo da vidimo sve elemente koji se mogu naći u urinu - crvena i bela krvna zrnca, različite ćelije koje potiču iz bubrega pa sve do mokraćne bešike, zatim različite bakterije, gljivice, parazite, različite kristale i soli, cilindre i drugo", napominje ona. 
 
Doktorka Kojić Damjanov kaže da je najjednostavniji I najsigurniji osnovni pregled urina - pregled ručno I da se u nekim manjim laboratorijama, takav pregled još uvek samo tako i izvodi. 
 
"Međutim, danas se zbog velikog broja uzoraka i potrebe za što bržim dobijanjem rezultata koriste različiti analizatori koji na sličan način automatizovano vrše pregled urina. Analizatoru date epruvetu, on sam urinom pokvasi polja na test traci, očita rezultat, pripremi mikroskopski preparat i izvrši tipizaciju elemenata koje je u njemu video. Međutim, aparati umeju da pogreše jer su samo aparati. I zato ih mi kontrolišemo. Pre nego što se rezultat izda, svaka slika preparata se prekontroliše i kada nam se nešto ne uklapa, mi analizu ponovimo ručno, odnosno uzimamo naše mikroskope i proveravamo ono što aparat kaže da je video. Jer ipak najviše verujemo svojim očima! Iako sve ovo deluje komplikovano, vremenom postaje rutina i ovakav osnovni pregled urina može se obaviti za 10-tak minuta", ističe ona.
Zašto je važan baš prvi jutarnji urin? 
 
Osnovni pregled urina vrši se u uzorku prvog jutarnjeg urina. Zbog toga što se tokom noći ređe mokri, jer spavamo, i na taj način se sve materije koje dospeju u urin nagomilavaju, objašnjava doktorka I dodaje da se one u prvom jutarnjem urinu nalaze u najvećoj koncentraciji i laboratorijskim metodama se mogu najlakše i najsigurnije detektovati. 
 
"Ukoliko prvi jutarnji urin odbacite, pa u laboratoriju donesete drugi, treći ili neki naknadni uzorak, a recimo popili ste čašu vode sa lekovima koje ujutru morate uzeti, rizikujete da nalaz osnovnog pregleda vašeg urina bude pogrešan. To bi značilo da postoji mogućnost da se pregledom u njemu ne nađu neki patološki sastojci ili bar ne u količini potrebnoj da to proglasimo patološkim. Na primer, da broj bakterija ne bude dovoljan da kažemo da je to urinarna infekcija, a da osoba ustvari ima urinarnu infekciju, zatim da ne detektujemo povišenu količinu šećera u urinu koja kod osobe ustvari postoji, da ne nađemo dovoljnu količinu urobilinogena u urinu pa posumnjamo na oboljenje jetre koje ustvari ne postoji i slično", precizirala je dr Kojić Damjanov.
 
Naglašava da uzimanje prvog jutarnjeg urina nije izmišljeno da, kako je rekla, "deranžira" osobu da se bavi hvatanjem mlaza u bočicu, a da se još ni nije ni rasanila, već, kaže, zaista ima svoju svrhu, odnosno omogućuje da se najsigurnije ustanovi šta se u urinu nalazi.
 
  
 
Priprema za pravilno uzimanje uzorka urina za laboratorijski pregled 
 
Doktorka Kojić Damjanov ističe da je veoma važno da uzorak urina koji se donese na analizu bude reprezentativan, odnosno da bude najbolji mogući “kako bi nam dao najviše informacija koje su uz to i najtačnije”. Da bi se ovo postiglo, osoba koja daje uzorak mora biti adekvatno pripremljena i uzeti uzorak na pravilan način. Bez obzira da li treba da se obavi osnovni ili neki od specifičnih pregleda urina, pacijent mora adekvatno da se pripremi za uzimanje uzorka. 
 
"Adekvatna priprema za uzimanje uzorka postoji za sve testove koji se izvode bilo iz krvi, urina, stolice ili neke druge telesne tečnosti. Postoje pravila koja se moraju ispoštovati kako bi smo bili sigurni da su rezultati testiranja tačni. Na žalost, mislim da lekari malo o tome pričaju sa svojim pacijentima kada ih šalju u laboratoriju, verovatno misleći da se to podrazumeva, a pacijenti verovatno misle da se ne mora baš sve ispoštovati. Ali, na žalost, nije tako i ovakvi propusti veoma lako dovode do netačnih rezultata, a oni do pogrešnih odluka lekara", naglašava ona.
 
Neophodno je, ističe doktorka Kojić Damjanov, dobro se obavestiti na koji način da se spremimo za neko testiranje i to isključivo kod lekara koji nas na to testiranje šalje jer, smatra da on zna šta želi da ispita jer Ista analiza može da se izvodi uz različite pripreme i da daje različite informacije u zavisnosti od toga. 
 
"Kada je reč o uzorku urina, to znači da pacijent pre uzimanja uzorka mora genitalije i izlaz uretre da opere blagim sapunom i vodom, predeo osuši i tek tada pristupi uzorkovanju urina. Ovo je važno jer se tokom slivanja urina u čašicu za urin često spere i okolna koža, pa se bakterije, leukociti i druge ćelije sa kože nađu u čašici. Tako možemo zdravu osobu proglasiti da ima urinarnu infekciju jer smatramo da se dobro pripremila i da su viđene ćelije ustvari iz bešike, a ne sa kože", objašnjava doktorka za 021.rs.
 
Iako se može učiniti da se savetuje ono što većina građana zna, uvek je dobro ponoviti I sam postupak. Doktorka Kojić Damjanov kaže da je za osnovni pregled urina, potrebno prvi mlaz pustiti u wc-šolju, zaustaviti mokrenje i zatim mokriti u čašicu za uzorak. Ovo je važno zbog toga da se speru bakterije i ćelije sa kože i uz izlaz uretera jer te bakterije ne potiču iz mokraćne bešike i urinarnog trakta i opet nas mogu dovesti do pogrešnih zaključaka. 
 
"Za neke druge preglede, na primer, potrebno je prikupiti tri uzorka u tri različite čašice prilikom istog akta mokrenja: prvi mlaz, srednji mlaz i poslednji mlaz. Dakle, uputstva su različita u zavisnosti kakve zaključke lekar želi da donese, te bi lekar koji traži analizu trebalo pacijenta i da uputi u način uzimanja uzorka", kaže ona.
 
Kako se boriti protiv Ešerihije koli I Kandide?
 
Jedna je najšešća bakterija a druga je najotpornija gljivica. One izazivaju urinarne infekcije. Doktorka Kojić Damjanov kaže da je prvo i osnovno da pacijent nikako ne preduzima lečenje sam ili uz konsultaciju čuvenog doktora Gugla koji zna sve, ali vrlo često daje pogrešne ili polovične savete.
 
"Sve infekcije urinarnog trakta, a naročito one izazvane sa ova dva mikroorganizma, potrebno je da leči lekar koji će na osnovu urinokulture, antibiograma, pacijentovih pridruženih bolesti, njegove starosti i drugih relevantnih činjenica odlučiti koji antibiotik ili antimikotik je najbolji za određenog pacijenta, u kojoj dozi, da li u vidu tableta ili injekcija i koliko dugo treba da traje lečenje. Lečenje nije isto za sve pacijente, već mora biti prilagođeno pojedincu. Ono što je za nekoga izbor, za nekog drugog može biti toksično. Na primer, pacijenti koji imaju pojedine bolesti bubrega ili jetre drugačije razgrađuju ili izlučuju lekove, pa su neki antibiotici za njih toksični i ne primenjuju se ili se daju u smanjenim dozama u odnosu na zdravu populaciju. Pojedini antibiotici ne daju se deci mlađoj od 16 godina jer izazivaju oštećenja kostiju i zuba. Zato je zaista važno da svako lečenje vodi za to stručna osoba jer šteta ponekad može biti veća od koristi", naglašava dr Kojić Damjanov.
 
Pregled urina je važan za trudnice
 
Pregled urina je kod trudnica jedan od osnovnih pregleda. Kompletna krvna slika, nivo glukoze u krvi i osnovni pregled urina su jedini laboratorijski pregledi potrebni za praćenje normalne trudnoće kod trudnica koje nemaju neki poseban rizik za dodatne komplikacije.
 
"Osnovni pregled urina je važan jer se iz njega može videti da li postoji sumnja na urinarnu infekciju kod trudnice. Urinarna infekcija se mora lečiti kako tokom trudnoće, tako i pred porođaj jer će beba tokom porođaja doći u kontakt sa patogenim bakterijama ukoliko infekcija postoji. Prati se I nivo glukoze u urinu jer ukoliko glukoza u urinu postoji, to može ukazati na razvoj dijabetesa kod trudnice, a dijabetes može podstaći razvoj niza komplikacija i tokom trudnoće i tokom porođaja. Prati se I prisustvo proteina u urinu. Ukoliko su oni prisutni u koncentracijama većim od normalnih, to može ukazati na problem sa bubrezima, ali i povećan rizik za razvoj veoma ozbiljnih komplikacija. Prisustvo proteina i glukoze u urinu, uz otoke na nogama i povišen krvni pritisak, upućuje na postojanje preeklampsije i mogući razvoj eklampsije, teškog stanja koje može ugroziti život i trudnice i ploda. Ukoliko se ova stanja na vreme prepoznaju, uključi terapija i planira porođaj, rizik od komplikacija se znatno smanjuje", zaključuje doktorka Sunčica Kojić Damjanov.
Specifični pregled urina zavisi od rezultata osnovnog pregleda
 
Specifičnih pregleda urina ima više, a koji će se od nijh dalje obavljati zavisi od rezultata osnovnog pregleda urina i tegoba koje pacijent ima. Najčešće se pacijenti upućuju na mikrobiološki pregled urina, kada se sumnja na urinarnu infekciju.  Ovim pregledom potvrđuje se prisustvo mikroorganizama kao I njihov broj a ukoliko je potrebno lečenje - koji lekovi su efikasni u pojedinačnom slučaju jer svaka urinarna infekcija je drugačija.
 
"Pored toga, postoje pregledi koji se obavljaju u uzorku 24h-urina, što znači da osoba mora sakupiti svaku kap urina koju izluči tokom 24 sata da bi testiranje bilo pravilno. Ovaj uzorak uglavnom se koristi za ispitivanje ekskretorne funkcije bubrega, odnosno kod procene postojanja bubrežne insuficijencije i procene njenog stepena kao što je određivanje klirensa kreatinina, ali i za dijagnostiku i praćenje toka nekih malignih bolesti kao što je multipli mijelom, zatim za dijagnostiku porfirija i drugo. U uzorku urina mogu se izvoditi i mnoge druge specifične analize kao određivanje količine proteina, albumina, porfobilinogena, delta-aminolevulanske kiseline, bakra, beta-2 mikroglobulina, zatim osmolalnost urina i mnogi drugi testovi, što je usko specifično za pojedine bolesti", istakla je ona za 021.rs.
 
Urinokultura sa antibiogramom otklanja sumnju na urinarnu infekciju
 
Doktorka Kojić Damjanov kaže da se mikrobiološki pregled urina, odnosno, urinokutura, radi kada se posumnja na urinarnu infekciju I da to znači da se uzorak urina zaseje na neke hranljive podloge na kojima će se razviti kolonije bakterija ili gljivica ukoliko ih u urinu ima. Te kolonije se potom ispitaju da bi se ustanovilo koje se tačno bakterije ili gljivice u uzorku nalaze i koliko ih ima u jednom mililitru urina. U zavisnosti od njihovog prisustva i broja, lekar koji je tražio ovaj pregled odlučiće da li je potrebno lečenje ili ne.
 
"Urinokultura je važna da bi se prvo ustanovilo da li u urinu, a samim tim i u urinarnom traktu, postoje bakterije koje nisu normalni stanovnici ovog dela našeg tela, a zatim i da li njih ili onih bakterija koje su i normalno tu ima u tolikom broju da mogu da nam nanesu štetu, odnosno da ih treba lečiti. Ukoliko ih ima, antibiogram nam pomaže da izaberemo pravi lek koji će nas rešiti ovih bakterija. Treba znati da urin nije sterilna tečnost i da u njemu uvek ima malo bakterija koje su njegovi normalni stanovnici i da to nije za brigu niti lečenje. Znači, urinokultura se uvek radi tek nakon osnovnog pregleda urina koji ukazuje na potencijalnu infekciju. Da li treba raditi dalje pretrage, odnosno urinokulturu sa antibiogramom, odlučuje isključivo lekar koji je tražio analizu i koji je školovan za to. Odluku o određivanju urinokulture nikako ne bi trebalo da donose pacijenti sami, naročito ne nakon konsultacije sa komšijom ili sa internetom", naglašava dr Kojić Damjanov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Svaki

    14.11.2024 19:37
    Svaki
    odgovoran covek jednom do dva puta godisnje uradi krvnu sliku psa urin narocito kada uzme 40 godinu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

U Srbiji više od 800.000 obolelih od dijabetesa

U Srbiji više od 800.000 ljudi boluje od dijabetesa koji je postao jedan od najvećih zdravstvenih problema u svetu, upozoravaju lekari i naglašavaju važnost pravovremene dijagnoze i lečenja.

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.