Važnost B vitamina za očuvanje zdravlja: Preporučuje se trudnicama, ali ne samo njima

Vitamini B kompleksa su veoma važni za organizam. Nalaze se u mesu, ribi, jajima, iznutricama, mleku, u žitaricama, hlebu, zelenom povrću (kelju, spanaću, kupusu, karfiolu), u orašastim plodovima.
Važnost B vitamina za očuvanje zdravlja: Preporučuje se trudnicama, ali ne samo njima
Foto: Pixabay
Veliki deo se, međutim, gubi obradom namirnica. Kuvanjem se gubi do 70 odsto B vitamina iz mesa i povrća, a ako se namirnice još zamrzavaju i odmrzavaju, ostane ga veoma malo. 
 
Kroz istoriju su bile poznate teške bolesti zbog nedostatka B vitamina, kao što su beriberi i pelagra (izrazita preosetljivost kože na sunčeve zrake). 
 
"Ove bolesti se danas retko sreću, ali blaže forme nedostatka B vitamina mogu uzrokovati anemiju, malaksalost, česte upale usne duplje, jezika, desni, probleme sa vidom, povraćanje u trudnoći. Simptom nedostatka B vitamina je i mravinjanje po koži ekstremiteta, zatim pojava polineuropatija, problemi sa memorijom i koncentracijom...", kaže doktorka Amalija Tarnocki. 
Prema njenim rečima, u pojedinim stanjima ili kod nekih bolesti povećana je potreba za ovim vitaminima. I sa vegetarijanskom ishranom se teško obezbeđuju svi B vitamini, tako da vegetarijanci često imaju nedostatak vitamina B12.
 
"Napomenimo da pojedini B vitamini pospešuju izgradnju ili aktivaciju drugih B vitamina i zato je jako važno, kada se unose kao dodaci ishrani, da budu zastupljeni vitamini od B1 do B12, jer jedan drugog dopunjuju", navodi ona. 
Vitamin B1 (tiamin)
 
Utiče na metabolizam ugljenih hidrata, rad mišića, funkciju nerava i tonus krvnih sudova. Povećanu potrebu za ovim vitaminom imaju osobe koje imaju pojačan umni napor, sportisti i oni koji jedu puno slatkiša.
 
Vitamin B2 (riboflavin)
 
Odgovoran je za sintezu belančevina i nukleinskih kiselina u organizmu, kao i za ugradnju gvožđa u crvena krvna zrnca, utiče na metabolizam masti i ugljenih hidrata, kao i na zdravlje kože, kose i noktiju. Veoma je dobar antioksidans i učestvuje u izgradnji folata i vitamina B12. 
 
Vitamin B3 (niacin)
 
Utiče na funkciju centralnog nervnog sistema i obezbeđuje funkciju oko 200 enzima, a samim tim utiče i na metaboličke procese, jak je antioksidans, naročito štiti nervne ćelije. Povećane potrebe za ovim vitaminom imaju oboleli od šećerne bolesti, osobe sa bolestima jetre...
 
Vitamin B4 (holin)
 
Obezbeđuje dobru neurološku i memorijsku funkciju, izgrađuje folnu kiselinu pa je važno da trudnice i preko njega dobiju dodatne količine folne kiseline.
 
Vitamin B5 (pantotenska kiselina)
 
Kofaktor je u enzimima, obezbeđuje energiju iz ugljenih hidrata, vitalno je važan za rad nadbubrega čija je funkcija jako važna za reakciju organizma na stres. Nalazi se i u mnogim kozmetičkim preparatima jer je važan za zdravlje kože, kose i noktiju.
 
Vitamin B6 (piridoksin)
 
Učestvuje u 100 metaboličkih procesa, izgrađuje antitela, nukleinske kiseline, učestvuje u stvaranju vitamina B3, izgradnji neurotransmitera i omotača nervnih ćelija. Povećanu potrebu za njim imaju sportisti, bolesnici sa lošim imunitetom i žene koje piju kontraceptive.
 
Vitamin B7 (biotin)
 
Utiče na pravilan razvoj embriona, na zdravlje kože i kose, a ima ulogu i u metabolizmu šećera. Povećanu potrebu imaju dijabetičari i trudnice.
 
Vitamin B8 (inozitol)
 
Ima ulogu u zaštiti nervnih ćelija, pospešuje metabolizam masti i sprečava deponovanje u jetri.
 
Vitamin B9 (folna kiselina)
 
Najpoznatiji je jer se preporučuje trudnicama zbog toga što je neophodan za izgradnju neuralne cevi embriona, smanjuje povraćanje u početku trudnoće, posle porođaja utiče na pravilnu proizvodnju mleka, izgrađuje crvena krvna zrnca i antitela, pomaže sintezu nukleinskih kiselina, utiče i na zdravlje imunog sistema, ima ulogu i u prevenciji ateroskleroze. 
 
Vitamin B10 (PABA)
 
Pomaže sintezu folne kiseline i upijanje vitamina B5 u organizmu, utiče na metabolizam gvožđa i njegovu ugradnju u crvena krvna zrnca, štiti kožu od UV zraka pa se koristi i u kremama za sunčanje.
 
Vitamin B12 (kobalamin)
 
Aktivira folnu kiselinu, utiče na metabolizam masti, obnavlja enzime, pomaže varenje, pomaže sintezu omotača nervnih ćelija, neophodan je za izgradnju crvenih krvnih zrnaca. Povećanu potrebu imaju trudnice, starije osobe, osobe sa anemijom i oni koji imaju neko neurološko oboljenje.
 
 
Dodaci ishrani Calivite, naročito kompleksni vitaminski dodaci, mogu da zadovolje povećane potrebe za B vitaminima, navodi doktorka Tarnocki:
 
"Ti vitamini se nalaze u multi vitaminsko-mineralnim dodacima kao što su: preparati "Vital" za određenu krvnu grupu, preparat "Full Spectrum", multivitaminski dodatak za trudnice "New Life" u kojem ima povećana količina folne kiseline i vitamina B12, zatim preparat "Stress Management B Complex" koji pored svih vitamina B kompleksa sadrži i veće količine magnezijuma i vitamina C."
 
Novi proizvod je "Pure B Complex+".
 
"Njegova je karakteristika da je, kao što i ime kaže, čist - ne sadrži nikakve veštačke sastojke, ni konzervanse, ni šećer, ni alergene ili GMO čestice, a sastojci su smešteni u biljne kapsule. Sadrži povećanu količinu vitamina B kompleksa, kao i koenzim Q10 koji obezbeđuje energiju ćelijama i izuzetno je važan antioksidans. Preparat sadrži mešavinu organskog voća i povrća, koji sadrže dodatne količine antioksidanasa, a i deluju na alkalizaciju organizma".
 
 
Preparat "Pure Energy B12" sadrži vitamin B12 i spirulinu u prahu. 
 
"Preporučuje se kod neuroloških poremećaja kao što su polineuropatija, išijas, pareza facijalisa, kod multiple skleroze, perniciozne anemije, kao i vegetarijancima i sportistima za više energije."
 
"Preparati B vitamina preporučuju se i kod povećanog umnog ili fizičkog napora. Postoji predrasuda da uzimanje preparata vitamina B izaziva povećan apetit i da se od toga goji, međutim, to nije tačno. Ako se neko pravilno hrani, od suplemenata sa vitaminom B ne može da se ugoji", objašnjava doktorka Tarnocki. 
 
Informacije o svim proizvodima Calivite možete pronaći OVDE, a savete lekara možete dobiti u njihovom savetovalištu koje radi svakog radnog dana od 16 do 18 časova.
 
Celu emisiju "Medikus" Radija 021 možete poslušati i na ovom mestu:
 

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Bolnica u Švedskoj greškom uklonila 33 materice

Tokom prošle i ove godine zbog pogrešne dijagnoze Univerzitetske bolnice u Švedskoj kod 33 žene operacijom je uklonjena materica, zbog čega je glavni lekar te bolnice izrazio duboko žaljenje.

Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".