Evropska komisija kaznila farmaceutsku grupu Teva sa 426 miliona evra

Evropska komisija kaznila je danas sa 426,6 miliona evra izraelsku farmaceutsku grupu Teva zbog, kako je rečeno, "zloupotrebe dominantnog položaja" za svoj lek protiv multipla skleroze, Kopakson.
Evropska komisija kaznila farmaceutsku grupu Teva sa 426 miliona evra
Foto: Pixabay (ilustracija)
Izraelska kompanija odmah je osudila tu "neosnovanu" odluku i najavila da će se žaliti na nju.
 
U saopštenju, Brisel je optužio kompaniju Teva za "sistematsko širenje lažnih informacija o konkurentnom proizvodu da bi sprečio ulazak tog proizvoda na tržište".
Evropska komisija takođe je zamerila izraelskoj kompaniji da je veštački produžila patent za lek da bi zakočila svoje rivale.
 
Teva je odbacila sve optužbe i rekla da je finansijski spremna da se brani.
Kompanija je dala uveravanja da sprovodi svoje aktivnosti legalno i etički i da je solidan partner Evrope i njenih pacijenata.
 
Teva je pre svega gigant za generičke lekove, ali takođe prodaje i svoje lekove kao što je Kopakson.
 
Pre petnaestak dana američko ministarstvo pravde je objavilo da će ta laboratorija platiti 450 miliona dolara da okonča civilne tužbe u SAD, vezane za plaćanje mita za povećanje prodaje Kopaksona i za dogovaranje o ceni jednog leka protiv holesterola Pravastsatina.
  • Mr. No

    06.11.2024 13:53
    Kuda plovi ovaj brod
    I onda se pitamo zašto mnogi ne veruju farmakoindistriji, halapljivoj nemani.
  • vitamin

    01.11.2024 11:05
    Produzavanje patenta na lek (API) je najdrskije i najpodlije sto farmaceutska industrija radi - to se radi u SAD, inace.

    Potpuno bezrazlozno, ostavljaju se pacijenti na milost i nemilost cene kompanije koja je patentirala API, a vrlo cesto da je kupila istrazivanje ili patent od onoga koji je zapravo napravio otkrice, a nije imao novca ni vremena da se bori sa beskonacnom birokratijom, klinickim ispitivanjima i slicno (mislim na klinicka ispitivanja koja su besmislena, ne biste verovali koliko ih je)

    Registrovani ibuprofen je za temperaturu i bolove i to je registrovano npr. u Hrvatskoj - ko hoce da prodaje taj isti ibuprofen u Srbiji, mora da uradi klinicku studiju za temperaturu i za bolove - to sto deluje na Hrvate nista ne znaci. Jasno je da samo najbogatiji opstaju u ovakvoj sredini.

    Inace Ozempic i jos neki GLP-1 agonisti imaju patente produzene za vise od 10 godina, i tako eto pacijenti ne mogu do njih... Kina je proglasila neka produzenja za zakonski besmislena i ne postuju ih - i potpuno su u pravu. Da se leku 4 puta produzava patentna zastita je tragikomicno!
  • miki

    01.11.2024 08:43
    isto
    Kod nas isto farmaceuti kao da se utrkuju ko će biti skuplji. Reklamiraju svakojake preparate koji uglavnom ne pomažu ili nemaju nikakav učinak a skupi su do besvesti. Ko tome kod nas može da stane na put. Ima li neka komisija koja će odobravati te "suplemente" i proveravati njihovo dejstvo a i cenu?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.