Žene u istočnim delovima sveta ulaze u menopauzu ranije nego one na Zapadu: Evo zašto

Žene u istočnim delovima sveta u proseku ulaze u menopauzu ranije nego one na Zapadu.
Žene u istočnim delovima sveta ulaze u menopauzu ranije nego one na Zapadu: Evo zašto
Foto: Pixabay
Prema analizi Universal Drugstore-a, prosečno doba za ulazak u menopauzu varira u različitim delovima sveta, a u zemljama poput Tajvana, Indije i Bangladeša žene ovaj prelaz doživljavaju već u srednjim četrdesetim.
 
U proseku, menopauza počinje oko 51. godine, ali u Tajvanu žene ulaze u menopauzu već s prosečnih 44,6 godina, u Indiji s 45,6, a u Bangladešu s 47 godina.
S druge strane, u zemljama poput Norveške menopauza nastupa najkasnije, u proseku s 52,7 godina, dok je u Španiji i na Novom Zelandu prosečno doba 51,7,odnosno 51,5 godina.
 
U Južnoj Americi prosečno doba menopauze je oko 51 godine, dok je u Africi ta granica niža, između 48 i 49 godina. U većini azijskih zemalja, prosek se kreće između 49 i 50 godina.
Svetska organizacija za populaciju napominje da bolja zdravstvena nega i bolji pristup zdravstvenim uslugama često koreliraju s kasnijim početkom menopauze. U zemljama s nižim socioekonomskim standardom, gde je pristup zdravstvu ograničen, žene često imaju decu u ranijim godinama što može doprineti ranijem ulasku u menopauzu.
 
Dr Amanda Šea objašnjava kako na vreme menopauze utiče niz faktora, uključujući genetiku, biološke i uslove životne sredine, kao i socioekonomski status.
 
"Istraživanja su pokazala povezanost između doba menopauze i faktora poput pušenja, gojaznosti, porođaja i ishrane", dodaje dr Šea.
 
Menopauza označava kraj menstrualnih ciklusa i plodnosti kod žene. Simptomi uključuju neredovne menstruacije, valunge, promene raspoloženja, vaginalnu suvoća i poremećaje sna. Ti simptomi mogu započeti čak deset godina pre menopauze i trajati do 14 godina, iako u proseku traju oko sedam godina. Opcije lečenja uključuju hormonsku terapiju i promene životnog stila, poput smanjenja unosa zasićenih masti i povećanja unosa voća i povrća.
Rani ulazak u menopauzu može doneti zdravstvene rizike, poput većeg rizika od kardiovaskularnih bolesti i hipertenzije, dok je kasna menopauza povezana s povećanim rizikom od raka dojke, endometrioma jajnika. Prevremena menopauza javlja se kod žena mlađih od 40 godina i može biti uzrokovana genetikom ili bolestima, poput autoimunih poremećaja.
 
Određene etničke grupu menopauzu doživljavaju drugačije. Na primer, žene u Japanu nemaju valunge zbog ishrane bogate sojom, ali dr Šea ističe potrebu za daljim istraživanjem.
 
"Razumevanje faktora koji utiču na vreme menopauze i predviđanje individualnih iskustava može poboljšati kvalitet života žena."

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.