Od bolesti pluća tokom prošle godine u Srbiji umrlo više od 5.700 građana

U Srbiji je tokom prošle godine od bolesti pluća umrlo više od 5.700 osoba, a tokom sezone respiratornih infekcija je na bolničko lečenje zbog upale pluća primljeno više od 15.000 pacijenata.
Od bolesti pluća tokom prošle godine u Srbiji umrlo više od 5.700 građana
Foto: 021.rs
To je saopštio Forum pacijenata Srbije povodom Svetskog dana borbe protiv upale pluća.
 
Navode da po podacima organizacije Unicef, u svetu na svake 39 sekunde jedno dete umre od upale pluća kao i da su ona češće u riziku od respiratrnih infekcija od odraslih.
"Upala pluća je u načelu bolest koja se lako leči, ali u pet do 10 odsto slučajeva pneumonija može da bude praćena teškim komplikacijama. Najčešći uzročnik bakterijskih infekcija je bakterija pneumokok, jedna od najvećih 'ubica' na svetu", rekao je direktor Klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije Mihailo Stjepanović.
Dodao je da je vakcina u Srbiji za pneumokoknu bolest uvedena 2017. godine kao obavezna za decu, a da je dostupna i za odrasle starije od 65 godina, kao i za hronične pacijente koji su u visokom riziku.
 
Forum pacijenata Srbije upozorio je da za rizičnu populaciju ishodi infekcije mogu biti dramatično ozbiljniji i apelovao na građane da se konsultuju sa lekarima i zaštite vakcinacijom koja je besplatna.
  • Petar

    13.11.2024 16:39
    Najveći problem je zagađenje vazduha, odnosno visoka koncentracija PM 2.5 čestica, koja je nenormalno visoka u celoj Srbiji u vreme grejne sezone. Nalazimo se u situaciju da je vazduh u Beogradu, Subotici, Novom Sadu gori nego u Berlinu, Moskvi, Tokiju. Što nije normalno s obzirom na broj stanovnika i gustinu naseljenosti u tim gradovima
  • Nick

    12.11.2024 19:54
    Naravno, kad svi puše ko ludi. Ništa ne vrede upozorenja na kutijama. Ljudi jednostavno nisu normalni. Sve ludo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje