"Između 2019. i 2023. upotreba antibiotika u Evropskoj uniji porasla je jedan odsto, udaljavajući se od cilja smanjenja za 20 odsto što je preporuka EU", napisao je u saopštenju evropski centar.
Otpornost na antimikrobna sredstva – uključujući antibiotike, antivirusne, antifungalne i antiparazitske lekove koji se koriste za lečenje infekcija, predstavlja pretnju za javno zdravlje, posebno za pacijente u bolnicama, naglasio je ECDC.
Dat je primer infekcija bakterijom klebsiela pneumoniae čija učestalost je porasla za 60 odsto između 2019. i 2023. godine i za koju ima vrlo malo raspoloživih terapeutskih opcija za lečenje.
"Radi ostvarenja ciljeva EU do 2030. godine potreban je ujedinjen i hitan odgovor u celoj EU da bi se sprečilo da otpornost na antimikrobna sredstva dovede u pitanje zdravstvenu negu", napisao je Centar.
"Takav odgovor je neophodan da bi se zaštitili pacijenti i očuvala efikasnost antibiotika za buduće generacije“, rekla je direktorka ECDC Pamela Rendi-Vagner.
Centar preporučuje delovanje u tri pravca: prevencija i kontrola infekcija posebno poboljšanjem higijene ruku, obazriva upotrebu antimikrobnih sredstava i razvoj novih takvih sredstava.
ECDC ističe da je potrebno davati više informacija o tome, sprovoditi kampanje obaveštavanja javnosti i sprečavati nepotrebno korišćenje tih sredstava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Laz
Vladimir
predrag
Nije morao niko da strada od korone da su dr na ulicnoj tezgi delili antibiotike.
(da podsetim, Hemomicin je patentirala YU Pliva)
A kada kao "virus mutira pa vakcine ne bivaju efikasne" onda pametnjakovici, isto tako modifikujte antibiotike.
Imate sad na raspolaganju sva potrebna znanja, od desifrovanog genoma do jakih softvera (nije to VI) da tu pomogne.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar