Neke vakcine imaju slabiju efikasnost kod pojedinih osoba u odnosu na druge.
Foto: 021.rs (AbelaPharm)
Na pitanja - zbog čega vakcina ima slabiju efikasnost kod pojedinih osoba i da li je ovaj problem moguće rešiti, odgovara specijalista kliničke farmakologije i profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu - dr Janko Samardžić.
Svake godine kako se približavamo zimi vakcinacija protiv gripa postaje aktuelna tema. Koliko su sezonske vakcine protiv gripa korisne i ko su pacijenti kojima se savetuje vakcinacija u ovom periodu?
Prve vakcine protiv gripa razvijene su četrdesetih godina 20. veka i od tada se redovno primenjuju, uz stalna unapređenja. Svake godine vakcina se prilagođava aktuelnim sojevima virusa gripa kako bi bila što efikasnija. Danas se preporučuje u gotovo svim zemljama kao osnovna mera prevencije u borbi protiv sezonskog gripa.
Vakcinacija se posebno preporučuje starijim osobama, pacijentima sa hroničnim bolestima, kao što su dijabetes i srčana oboljenja, kao i gojaznim osobama. Takođe, vakcinu bi trebalo da prime zdravstveni radnici i svi koji rade sa rizičnim grupama, poput zaposlenih u staračkim domovima. Kod ovih osoba postoji povećan rizik od komplikacija izazvanih gripom, pa im imunizacija može spasiti život.
Vakcinacija se posebno preporučuje starijim osobama, međutim istraživanja kažu da je kod osoba starijih od 65 godina efikasnost smanjena. Zbog čega onda ova preporuka?
Vakcinacija predstavlja najsigurniji način zaštite od virusa, čime se sprečavaju milioni slučajeva bolesti i komplikacija. Međutim, istina je da efikasnost vakcine može varirati u zavisnosti od starosti, genetike i opšteg zdravstvenog stanja pojedinca.
Kod starijih osoba, imunski sistem slabi sa godinama, a nedostatak vitamina i minerala dodatno otežava njegovo funkcionisanje. Takođe, hronična upala koja je prisutna kod starije populacije, gojaznih i pacijenata sa hroničnim bolestima, može značajno umanjiti efikasnost vakcina. Stoga je važno prepoznati i sprečiti faktore rizika koji mogu da utiču na smanjen odgovor na primenjenu vakcinu.
Tačno je da studije pokazuju da je efikasnost vakcine protiv gripa smanjena kod osoba starijih od 65 godina u poređenju sa mladim zdravim osobama. Smatra se da je vakcinacija protiv gripa efikasna kod manje od 50% starijih osoba, dok je stepen efikasnosti značajno veći kod mlađih vakcinisanih osoba i iznosi 70-90 %. Osim toga, trajanje zaštite nakon vakcinacije kod starijih osoba može biti smanjeno.
Postoje, međutim, razlozi zbog čega kod starijih osoba dolazi do slabije reakcije. Razlog je promena imunskog sistema tokom starenja, ali i prisustvo pridruženih bolesti. Takođe, jedan od značajnih faktora smanjene efikasnosti primenjene vakcine može biti deficit (nedostatak) pojedinih mikronutrijenata – vitamina i minerala.
Naime, dugotrajan nedostatak ovih malih, ali izuzento važnih molekula može biti povezan sa oslabljenim imunskim odgovorom, povećanom sklonošću ka infekcijama i smanjenim odgovorom organizma nakon primenjene vakcine protiv gripa.
U kakvoj su vezi vitamini i vakcinacija?
Veza između mikronutrijenata i imunskog sistema je dobro ispitana. Brojni vitamini, poput vitamina D, C i B kompleksa, kao i minerali, poput gvožđa, cinka, selena, bakra i mangana doprinose jačanju imuniteta i podrška prirodnom i stečenom imunitetu.
Da li postoji mogućnost da se poveća efikasnost vakcine protiv sezonskog gripa?
Već smo rekli da se svake godine vakcina prilagođava aktuelnim sojevima virusa protiv gripa kako bi bila efikasnija. Dodatno, najnovija istraživanja upućuju na značaj suplementacije vitaminima i mineralima. U nedavno objavljenoj studiji pokazano je da odgovarajuća suplementacija vitaminima D i C i oligoelementima cinkom, selenom, manganom i aminokiselinom N-acetil cistein (NAC), poboljšava vakcinalni imunski odgovor, povećavajući efikasnost IgG antitela, kao i bolji ćelijski odgovor T limfocita, koji je ključan u borbi protiv virusa.
Uzimajući u obzir literaturne podatke i rezultate studija, možemo zaključiti da je primena odgovarajućih vitamina i minerala od velikog značaja kako bi se obezbedila optimalna podrška imunskom sistemu i optimizovala efikasnost vakcine protiv gripa. U tom smislu, preporučuje se primena 1 tablete dnevno BiVits ACTIVA Recovery za prevenciju virusih infekcija i podsticanje oporavka organizma nakon infekcije.
Kombinacija aktivnih sastojaka za koju se pokazalo da poboljšava vakcinalni imunski odgovor nalazi se u odgovarajućem odnosu u preparatu Bivits® ACTIVA Recovery i može biti efikasna nutritivna strategija ne samo za jačanje imunog sistema, već i za optimizaciju vakcinalnog odgovora, što je od posebne važnosti u grupi starijih osoba i pacijenata sa hroničnim oboljenjima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
U australijskoj saveznoj državi Viktoriji došlo je do naglog porasta slučajeva oboljevanja od Buruli ulcera, bolesti izazvane bakterijom koja jede meso.
Profesor dr Igor Ivanov, načelnik Odeljenja za ishemijske bolesti srca i koronarnu patofiziologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, lekar je koji godišnje uradi 250 kateterizacija.
Ako mislite da imate srčani udar, nemojte se oslanjati na savet koji se širi internetom jer bi to moglo pogoršati situaciju i ugroziti vaš život, upozorio je britanski lekar Karan Rajan.
Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je danas da se od 9. do 15. decembra u Srbiji beleži 6.585 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar saopštio je da od danas više nema lista čekanja za operaciju katarakte i izrazio očekivanje da će u narednim danima još neke liste čekanja biti ukinute.
Ljudima kojima nedostaju zubi možda će moći da izrastu novi, kažu japanski stomatolozi koji testiraju pionirski lek za koji se nadaju da će ponuditi alternativu protezama i implantatima.
Pacijentkinjama koje se leče inovativnim lekovima za rak dojke omogućeno je da deo terapije primaju u još 30 opštih bolnica širom Srbije umesto samo u kliničkim centrima, saopštio je RFZO.
Evropske zemlje su od pandemije koronavirusa videle ko-cirkulaciju zimskih virusa, a zdravstveni sistemi suočeni su s potencijalnom "trostrukom pretnjom" bolesti, kažu zdravstvene agencije.
Broj zahteva za eutanaziju u Španiji je prošle godine porastao 24,8 odsto u odnosu na 2022, na 766, od čega je za 334 ljudi izvršeno asistirano samoubistvo, saopštilo je špansko Ministarstvo zdravlja.
Šestogodišnji dečak u Brazilu preživeo je više od 1.100 uboda pčela nakon što ga je napao roj insekata na farmi u brazilskoj državi Mato Groso do Sul, preneo je britanski Miror.
Dvanaestogodišnjem dečaku iz Srbije urađena je istovremena transplantacija jetre i bubrega u Italiji o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, saopštio je danas RFZO.
S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno da pijemo dovoljno vode, pa dehidratacija nije retka pojava.
Inspirativne priče o malim i velikim herojima čuli smo na konferenciji Da sva deca skaču, koju su organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, u sredu, 11. decembra, u Beogradu.
Epidemiološkinja Ivana Begović Lazarević kaže da se u vrtićkim kolektivima u Beogradu prijavljuje sve veći broj dece obolele od varičela, ali da su one očekivana pojava za ovaj period godine.