Više od 50 odsto su virusne infekcije - rino, adeno, rota i enterovirusi, rekla je dr Gordana Radovanović, načelnica pedijatrije DZ Zvezdara.
"Po lekaru je broj pregleda oko 50 do 60. U Domu Zvezdara i Domu Mirijevo tokom vikenda dežura od 10 do 12 pedijatara, pa u skladu sa tim nije teško izračunati broj pregleda na dnevnom nivou. Ovaj, a veoma često i veći broj pregleda se očekuje u ovom periodu godine. Više od 50 odsto su virusne infekcije - rino, adeno, rota i anterovirusi", rekla je ona za Tanjug.
Povećan broj pregleda, kako je istakla, registrovan je naročito tokom vikenda.
"Simptomi su bistra sekrecija iz nosa, kijavica, povišena telesna temperatura, bol u grlu, kašalj, malaksalost, povraćanje. Navedeni simptomi su tipični kada je reč o adeno i rota virusima", rekla je dr Radovanović.
Za enteroviruse - BRNU, objasnila je, pored povišene telesne temperature, mučnine, povraćanja, bola u grlu, karakteristična je i pojava plikova na ustima, šakama ili stopalima, a ova infekcija najviše pogađa decu od dve do pet godina.
"Virusi se prenose kapljičnim putem, preko sekreta, prljavim rukama, preko zajedničkih predmeta ili površina na kojima se zadržao virus. Period inkubacije je od tri do pet dana, a nakon toga infekcije se ispoljavaju simptomima zavisno od uzročnika", rekla je dr Radovanović.
Prema njenim rečima, lečenje je simptomatsko, što podrazumeva spuštanje temperature, toaletu nosa, smirivanje kašlja, higijenu ruku i tela - zavisno od uzročnika, kliničke slike i uzrasta deteta.
"Najčešće imamo lakše kliničke slike", rekla je dr Radovanović, dodajući da, ukoliko se uz sve pomenuto pojave bronhitis, pneumonija, dehidracija, onda se uključuju i intravenonoza terapija, antibiotici i inhalatorna terapija.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar