Naučnici oživeli mozak svinje skor ceo sat nakon što je prestala moždana aktivnost

Kineski istraživači došli su do iznenađujućeg otkrića kada su uspeli kod laboratorijskih svinja da obnove moždanu aktivnost skoro sat vremena pošto je cirkulacija prestala i to na nekoliko sati.
Naučnici oživeli mozak svinje skor ceo sat nakon što je prestala moždana aktivnost
Foto: Pixabay
Dostignuće kineskih naučnika predstavlja ogroman korak napred u pronalaženju načina za obnavljanje funkcije mozga nakon što pacijent doživi iznenadni srčani zastoj. To ukazuje da bi lekari mogli da prošire veoma kratak okvir za uspešnu reanimaciju pacijenata nakon srčanog zastoja, prenosi RTS.rs.
 
Iznenadni zastoj srca izaziva dramatične promene u organizmu zbog iznenadnog zastoja krvotoka. Prestanak cirkulacije u delovima tela naziva se ishemija, a kada dođe do ishemije mozga, posledice su ozbiljne i šteta nepopravljiva ukoliko se cirkulacija ne uspostavi u roku od nekoliko minuta. Zato je period reanimacije pacijenta usled srčanog zastoja jako kratak.
Poznato je da ishemija više organa igra ulogu u sposobnosti mozga da se oporavi nakon srčanog zastoja, ali pojedinačni organi nisu u potpunosti istraženi.
 
Poslednjih godina, naučnici su koristili modele svinja za testiranje različitih metoda za ograničavanje povrede mozga. Pod nadzorom lekara Sjaošun Hia sa kineskog Univerziteta San Jat-Sen, tim naučnika se posvetio istraživanju uloge jetre u oporavku mozga nakon ishemije usled srčanog zastoja.
Koristeći 17 tibetanskih mini svinja uzgojenih u laboratoriji, tim je uporedio prednosti uključivanja jetre u gubitak cirkulacije. U jednom skupu eksperimenata, dve grupe svinja su bile podvrgnute ishemiji mozga u trajanju od 30 minuta; jedna od grupa je pored toga bila podvrgnuta ishemiji jetre, a druga nije. Kontrolna grupa nije bila podvrgnuta ishemiji.
 
Kada su svinje eutanazirane i njihov mozak ispitan, kontrolna grupa je razumljivo imala najmanje oštećenja mozga; ali grupa koja nije bila podvrgnuta ishemiji jetre imala je značajno manje oštećenje mozga od grupe kod koje je došlo i do ishemije jetre.
 
Sledeća faza istraživanja uključivala je pokušaj da se neoštećena jetra ugradi u sistem za održavanje života, oživljavajući mozak koji je u potpunosti uklonjen iz eutanazirane svinje. Malo je verovatno da će ovo biti scenario koji će se koristiti za lečenje ljudi, ali pomaže naučnicima da razumeju okvire u kojima reanimacija može biti održiva.
 
Osnovni sistem za održavanje života uključivao je veštačko srce i pluća kako bi pomogli pumpanju tečnosti kroz mozak. Za jednu grupu, jetra svinje je integrisana u sistem, poznat kao normalna perfuzija mozga uz pomoć jetre.
 
Najpre su mozgovi povezani sa sistemima za održavanje života 10 minuta nakon početka procedure održavanja života. Za sistem bez jetre, električna aktivnost u mozgu se pojavila u roku od pola sata pre nego što je vremenom opala.
 
Tim je takođe eksperimentisao sa različitim kašnjenjima, povezujući mozak sa sistemom uz pomoć jetre u intervalima od 30 minuta, 50 minuta, 60 minuta i 240 minuta. Najduži interval koji je pokazao obećavajuće rezultate bio je 50 minuta nakon ishemije: mozak je ponovo pokrenuo električnu aktivnost i održavao se u tom stanju šest sati do prestanka eksperimenta.
Zanimljivo, u mozgovima koji su bili bez kiseonika 60 minuta, aktivnost se vratila samo tri sata pre nego što je izbledela, što ukazuje na kritičan interval u kome reanimacija može biti uspešna uz dodatak funkcionalne jetre.
 
Ovi rezultati, kažu istraživači, sugerišu da jetra igra važnu ulogu u razvoju povrede mozga nakon srčanog zastoja. Nalazi ukazuju na nove puteve za istraživanje povreda mozga i mogu poboljšati stope preživljavanja i ishode oporavka ljudskih pacijenata u budućnosti.
 
Rezultati istraživanja su objavljeni u "EMBO Molecular Medicine".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.