Prof. dr Ivan Kopitović, pulmolog iz Sremske Kamenice, donosi nam svoje iskustvo u pomaganju pacijentima sa disajnim tegobama.
Foto: 021.rs (dr Ivan Kopitović/ Privatna arhiva)
Kao lekar, često se susrećem s pacijentima koji boluju od bronhitisa, hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), stanja koja utiču na disanje i kvalitet života. Kašalj je jedan od najčešćih simptoma bolesti disajnih puteva, a njegovo ublažavanje predstavlja izazov za mnoge.
Dok su konvencionalni lekovi od velike pomoći, prirodni pristupi često nude dodatnu podršku i olakšanje tegoba.
HOBP i kašalj
HOBP je progresivna bolest koja uključuje hronični bronhitis i emfizem pluća. Uzrokovana najčešće pušenjem, izlaganjem aerozagađenju uz genetske faktore. Sumnja na HOBP postoji ukoliko imate kašalj koji ne prestaje, iskašljavate gust mukozan sekret, ostajete bez daha prilikom fizičkih aktivnosti, ukoliko ste pušač, bilo aktivni bilo pasivni ili ste profesionalno izloženi prašini i hemikalijama.
Kašalj kod pacijenata sa respiratornim oboljenjima može biti suvi ili produktivni, a njegovo ublažavanje je ključno za poboljšanje kvaliteta života i sprečavanja pogoršanja simptoma bolesti pacijenata.
Kao lekar, uvek naglašavam važnost sveobuhvatnog pristupa lečenju, koji uključuje medicinsku terapiju, promene u načinu života i korišćenje prirodnih rešenja. Pacijenti sa HOBP-om treba da budu svesni i svog načina života – prestanak pušenja, izbegavanje aerozagađenja i redovno vežbanje mogu značajno uticati na njihovo zdravlje.
Prirodno rešenje za kašalj
Kašalj ukoliko je sa sekretom, promenjene boje (obično žućkasto-zelene), ako postoji nagomilavanje sekreta u disajnim putevima koji ne samo da ih blokira, nego služi kao plodno tlo za mogući razvoj infekcija, najčešće bakterijskih, ukazuje da treba da se obratite lekaru.
Za pomoć u rešavanju kašlja, preporučuje se kombinacija propolisa bogatog polifenolima koji deluje antimikrobno, pomaže u borbi protiv bakterija, virusa i gljivica, uz prirodni N-acetilcistein (NAC) kao mukolitik za lakše iskašljavanje, koji je preporučen u svetskim smernicama GOLD (preporuke za lečenje HOBP-a), ne samo kao čistač pluća, nego i kao snažan antioksidans i proizvod protiv upale, zapaljenja.
Brojne studije su potvrdile da ova kombinacija propolisa bogatog polifenolima sa prirodnim NAC-om, koji su aktivni sastojci u PropoMucil® kesicama (200 i 600), dokazano pomažu u olakšavanju iskašljavanja, kao i jačanju imuniteta - snažan antioksidansni i antiinflamatorni (protiv zapaljenja) efekat kod kašlja, ali i kod "običnih" pušača koji još nisu razvili HOBP. Pored standardne terapije lekovima, dugotrajna primena kod HOBP pacijenata, najmanje četiri meseca i duže, preparata PropoMucil® 600 dokazano pomaže iskašljavanju, pomaže u smanjenju razvoja infekcija, sprečavanju pogoršanja HOBP-a i boljem kvalitetu života tih osoba.
PropoMucil®- preporuka za sveukupno zdravlje disajnih puteva
Važno je takođe naglasiti da je to prirodni preparat, što ga čini sigurnim izborom za mnoge pacijente, posebno one sa HOBP-om, koji često imaju osetljiva pluća oštećena duvanskim dimom. Efikasno je rešenje za kašalj sa malim rizikom od dodatnih nuspojava koje se mogu javiti pri korišćenju nekih sintetičkih lekova.
Uvek je preporučljivo konsultovati se sa stručnjakom pre nego što započnete bilo koji tretman, kako biste osigurali da je to pravo rešenje za vaše respiratorne tegobe. Pravim pristupom, pacijenti sa HOBP-om mogu pronaći olakšanje tegoba i poboljšati kvalitet svog života.
Na kraju, PropoMucil® kao posebna preporuka jer zbog svojih prirodnih sastojaka, ne samo da pomaže u ublažavanju simptoma kašlja, već i doprinosi sveukupnom zdravlju disajnih puteva. Svakako da možemo pronaći i prirodan put ka boljem zdravlju - na kraju savetuje prof. dr Kopitović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Prošle godine, 35 odsto mladih od 18 do 24 godine uzelo je bolovanje da bi se izborilo sa pritiskom ili anksioznošću, pokazalo je istraživanje u Engleskoj.
Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.
Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.
Svetska zdravstvena organizacija i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) objavile su zajednički izveštaj u kom se rangiraju najčešće virusne bolesti koje se prenose hranom.
Poslednjih dana na društvenim mrežama kruže uznemirujući snimci, u kojima su navodno pune čekaonice u kineskim bolnicama. U redovima su i deca i stariji sa maskama.
Gastroenterolog dr Vojislav Perišić savetuje da protiv povišene kiseline u želucu jedemo pet izbalansiranih malih obroka, pijemo čajeve od kantariona i nane i uzimamo lekove koji imaju duži efekat.