Nedostatak joda u trudnoći utiče na detetov mozak. U istraživanju koje je sprovedeno u Velikoj Britaniji nad 1040 trudnica i njihove dece, pokazalo se da je čak i blagi nedostatak joda tokom trudnoće povezan s neželjenim posledicama na detetov kognitivni razvoj.
Budućim majkama jod je neophodan za pravilan razvoj bebinog mozga i moždanih struktura u prenatalnom periodu.
Već i blagi ili umereni nedostatak joda u trudnoći može da ima nenadoknadive i neizlečive posledice na novorođenče u kasnijem dobu, a loš uticaj na motorne i kognitivne funkcije vidljiv je već u detinjstvu.
Veliki je i rizik od mentalne zaostalosti i gluvoće, te je jako važno uzimanje dovoljne količine joda u trudnoći, tokom dojenja i do druge godine života.
Stoga, da bi naš mozak mogao izvršavati sve zadatke, od onih najlakših do najsloženijih, briga za njegov pravilan razvoj počinje već u majčinom stomaku. Prema SZO, trudnicama je potrebno oko 300 mikrograma dnevno.
S obzirom na to da ljudski organizam ne može da proizvede jod nego ga moramo svakodnevno unositi najjednostavnije je to učiniti hranom i vodom, iz koje se najlakše iskoristi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!