Tokom takvih proslava mnogi često popiju i nekoliko čaša više, zbog čega su sledeće jutro mamurni i mrzovoljni, piše
Index.hr.
Kako do toga ne bi došlo, doktorka dr Nena Chandrasekaran savetuje da pre konzumiranja alkohola pojedete jednu, mnogima omiljenu, namirnicu bez koje mnogi ne mogu da zamisle obroke, a reč je o siru.
"Ako idete u noćni izlazak i planirate da pijete alkohol, jedenje sira pre toga može smanjiti rizik od mamurluka", ističe doktorka, a prenosi britanski Express.
Zašto treba jesti sir pre konzumiranje alkohola?
Chandrasekaran smatra da postoji nekoliko razloga zašto bi trebalo da jedemo sir pre konzumiranja alkohola.
"Sir sadrži puno proteina, masti i složenih ugljih hidrata koji mogu obložiti želudac i time smanjiti apsorpciju alkohola. Takođe pomaže telu da bolje metabolizuje alkohol i spreči oštećenje jetre. Uz to, nadoknađuje nutrijente jer je bogat vitaminom B i kalcijumom. Upravo se ti nutrijenti iscrpljuju iz tela tokom konzumiranja alkohola", pojašnjava ona.
Dalje, objašnjava važnost kalcijuma u siru koji pozitivno utiče na živce i mišiće.
"Kalcijum, koji se posebno gubi zbog alkohola, poboljšava funkciju živaca i mišića, dok su vitamini B ključni za energiju i metabolizam", dodaje ona.
Što se tiče konzumiranja sira, doktorka ipak savetuje da ne preterujete jer biste mogli da se osećate loše i da imate probavne probleme. Ističe kako jedenje sira neće nužno pomoći u "izlečenju" mamurluka, ali je manja šansa da ćete ga imati sledeći dan. Ipak, ako preterate s alkoholom, čak vam ni sir možda neće pomoći.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
O
B
1. Ne počinješ da piješ
2. Ne prestaješ da piješ
Oli
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar