U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.
U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?
Foto: Pixabay
Istraživači su istakli da hranjive materije iz sira, poput kalcijuma, proteina i vitamina, mogu pozitivno uticati na metaboličko i kardiovaskularno zdravlje i da bi time mogle smanjiti rizik od apneje u snu.
 
Za potrebe studije analizirani su podaci 400.000 učesnika iz britanskog UK Biobanka i finskog FinnGen projekta. Rezultati su pokazali da osobe koje konzumiraju sir imaju 28 odsto manji rizik od razvoja apneje u snu u poređenju s onima koji ne jedu sir. Korišćena je metoda Mendelske randomizacije kako bi se istražile uzročno-posledične veze između konzumacije sira, apneje u snu i 44 biomarkera.
Istraživanje je otkrilo da konzumacija sira utiče na 23 biomarkera, od kojih šest direktno povezuje sir s manjim rizikom od apneje u snu.
 
"Ovi rezultati ukazuju na potencijal prehrambenih intervencija u smanjenju prevalencije apneje u snu", istakli su autori studije, prenosi HuffPost. 
Dr Kevin Shajani dodao je da sir može imati zaštitno dejstvo, smanjujući upalu i enzime povezane s apnejom u snu, ali upozorio je da je reč o povezanosti, a ne uzročnoj vezi.
 
Iako su nalazi obećavajući, stručnjaci naglašavaju da ne treba preterivati s konzumacijom sira zbog njegovog sadržaja zasićenih masti. Osim toga, Klinika Mejo preporučuje biranje sireva s manje masnoće kao deo uravnotežene ishrane.
 
Noćna apneja ozbiljno je stanje povezano s kardiovaskularnim problemima, a lečenje može uključivati promene životnih navika, medicinske uređaje ili operacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.