Deset signala koje nam telo šalje kada smo pod prevelikim stresom

Stres je prirodni deo života, ali kada se nakupi previše, telo počinje da nam šalje suptilne i ponekad zbunjujuće signale da je vreme za promenu.
Deset signala koje nam telo šalje kada smo pod prevelikim stresom
Foto: Pixabay
Prema Američkom psihološkom udruženju, prepoznavanje tih simptoma prvi je korak prema uspostavljanju ravnoteže i očuvanju emocionalnog i fizičkog zdravlja. 
 
Ovo je deset neobičnih načina na koje vaše telo može reagovati na prekomerni stres.
1. Moždana magla
 
Ako se osećate kao da vam je um obavijen maglom i teško se koncentrišete, to može biti posledica preopterećenja stresom. Hormonska neravnoteža, uzrokovana stresom, često dovodi do mentalne iscrpljenosti, a istovremeno može izazvati probleme sa varenjem, neredovne menstruacije i emocionalnu nestabilnost.
 
Rešenje? Uspostavite zdrave granice između posla i privatnog života, uzmite pauze i osigurajte dovoljno sna.
2. Umor uprkos spavanju
 
Ako se budite umorni, čak i nakon što ste spavali, to može biti znak da stres utiče na kvalitet vašeg sna. Visok nivo kortizola, hormona stresa, remeti cikluse spavanja i otežava duboki san potreban za regeneraciju tela.
 
Pokušajte da se opustite pre spavanja i izbegavajte kofein, ekrane i teške obroke.
 
3. Učestali problemi sa varenjem
 
Stres aktivira reakciju "bori se ili beži", što može uzrokovati grčeve u sistemu za varenje, nadutost ili proliv. Osobe s postojećim problemima, poput IBS-a (sindroma iritabilnog creva), mogu osetiti pogoršanje simptoma.
 
Tehnike poput dubokog disanja, meditacije i redovnih obroka mogu pomoći u smirivanju problema sa varenjem.
 
4. Preterano znojenje
 
Znojenje uzrokovano stresom prirodna je reakcija tela. Međutim, ako primetite da se znojite i kada nije vruće ili kada ste mirni, to može biti znak da vaše telo pokušava da se nosi s hroničnim stresom.
 
Tehnike "mindfulness"-a mogu pomoći u regulaciji ove reakcije.
 
5. Stiskanje vilice i škripanje zubima
 
Stres često uzrokuje nesvesno stiskanje vilice ili škripanje zubima, stanje poznato kao bruksizam. To može dovesti do glavobolja, bolova u vilici i oštećenja zuba.
 
Razmislite o noćnim štitnicima za zube i tehnikama opuštanja mišića kako biste smanjili napetost.
 
6. Kratak dah
 
Stres i anksioznost ubrzavaju otkucaje srca i disanje, što može dovesti do osećaja gušenja ili napetosti u grudima.
 
Tehnike disanja i redovna telesna aktivnost mogu pomoći u smirivanju ovih simptoma.
 
7. Češće obolevanje
 
Stres slabi imunitet, čineći vas osetljivijima na prehlade i druge infekcije. Kada je telo preopterećeno stresom, nema dovoljno resursa za borbu protiv bolesti.
 
Uključite zdrave navike, poput pravilne ishrane, fizičke aktivnosti i kvalitetnog sna, kako biste ojačali imunološki sistem.
 
8. Hronične glavobolje
 
Napetost u mišićima ramena, vrata i leđa, uzrokovana stresom, često rezultira glavoboljama. To je način na koji telo signalizira da mu je potreban predah.
 
Redovna masaža, istezanje i meditacija mogu pomoći u smanjenju napetosti.
 
9. Vrtoglavica
 
Visok nivo kortizola može uticati na ravnotežu tela uzrokujući vrtoglavicu. Ako osetite da vam se "vrti u glavi", razmislite o tome kako smanjiti stresne faktore u životu.
 
Promene u načinu života, poput zdravije ishrane i redovna fizička aktivnost, mogu pomoći, prenosi Index.hr.
10. Promene telesne težine
 
Stres može dovesti do naglih promjna u težini – bilo da jedete više kao mehanizam suočavanja ili preskačete obroke zbog užurbanog rasporeda. Kortizol takođe utiče na skladištenje masti, posebno u području stomaka.
 
Planiranje obroka i svesno konzumiranje hrane mogu vam pomoći u održavanju stabilne težine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

stres

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

VIDEO: Menstrualno siromaštvo u Srbiji

Poslednje dve godine ženske organizacije pokrenule su priču o ukidanju ili smanjenju poreza na menstrualne proizvode, čime su doprinele i skidanje tabua sa ove teme.

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.