Vitamin D igra glavnu ulogu u izgradnji i održavanju zdravlja kostiju, ali deluje i direktno na imunološki odgovor organizma.
Foto: 021.rs (Dr Snežana Baltić/Privatna arhiva)
Naše telo proizvodi ovaj vitamin pri izlaganju sunčevoj svetlosti, ali takođe ga unosimo i putem hrane. Međutim proizvodnja vitamina D može se smanjiti ili u potpunosti izostati tokom zimskih meseci.
Ozbiljan nedostatak vitamina D dovodi do nedovoljne mineralizacije kostiju, što dovodi do osteoporoze kod odraslih upozorava dr Snežana Baltić, specijalista interne medicine, subspecijalista reumatologije.
Osteoporoza je poremećaj gubitka koštane mase. Dovodi do povećanog rizika od preloma kostiju i to najčešće kuka i kičmenih pršljenova, ili neke druge kosti koja trpi veliko opterećenje. Smatra se "tihom bolešću" jer nema primetnih simptoma sve dok se ne javi prelom kostiju.
Najvećem riziku su izložene žene, naročito one sa niskom telesnom težinom. U grupu visokorizičnih spadaju i pušači, osobe koje preterano koriste alkohol, osobe sa istorijom preloma i nekim bolestima, uključujući reumatoidni artritis, dijabetes i bolesti paratiroidne žlezde.
Nakon ulaska u krv, kalcijum dospeva do kostiju, ali da bi se i ugradio u kosti neophodan je vitamin K2. U nedostatku vitamina K2, kalcijum se ne ugrađuje u kosti, ma koliko ga uzimali. Umesto toga, kalcijum odlazi u meka tkiva kao što su zglobovi, bubrezi, dojke i krvni sudovi. Posledice su dvostruke: porozne kosti podložne prelomima i naslage kalcijuma koje remete funkciju zglobova i drugih tkiva.
Kako vitamin K2 utiče na mineralizaciju kostiju?
Najnovija istraživanja su u potpunosti rasvetlila mehanizam izgradnje kostiju: protein zadužen za ugradnju kalcijuma u kost, tzv. osteokalcin, je taj koji "otključava kosti" za ulazak kalcijuma. Međutim, ovaj protein postaje aktivan i tek u prisustvu vitamina K2 i može vršiti svoju funkciju.
Drugim rečima, bez vitamina K2 kalcijum ostaje nedostupan našim kostima iako smo ga uneli dovoljno. Brojna klinička ispitivanja su to i potvrdila: vitamin K2 sprečava gubitak koštane mase, dok u nekim slučajevima čak i povećava koštanu masu kod osoba s osteoporozom.
Prikupljeni dokazi iz sedam japanskih ispitivanja pokazuju da suplementacija vitaminom K2 dovodi do smanjenja preloma kičmenih pršljenova od 60 procenata, kao i smanjenja preloma kuka i drugih preloma do 80 procenata. Druge studije su pokazale i da dodatak vitamina K2 omogućava efikasniju upotrebu vitamina D i smanjuje učestalost osteoporoze i do 25 procenata.
Ključna funkcija vitamina K2 je da "zgrabi" i ugradi kalcijum u kosti i u isto vreme "zaključa" meka tkiva i spreči ulazak kalcijuma. Znači, Vitamin K2 pomaže da se održi gustina kostiju istovremeno štiteći opasnih naslaga kalcijuma.
Vitamini K2 i D3, zajedno deluju i postižu maksimalan efekat samo kada se uzimaju zajedno. Oni su kao delovi slagalice, tj. mehanizam koji ne funkcioniše kada neki od elemenata nedostaje.
Kombinovanjem vitamina K2 i D3, koji deluju u sinergiji, ukupan rezultat je daleko superiorniji nego njihova pojedinačna upotreba.
Zbog toga preporučujem K2D3® VIVA preparat koji sadrži najbolje iskoristljiv oblik vitamina K2-MK7, kao i 2000 IJ vitamina D3 u jednoj soft gel kapsuli. Soft gel kapsula omogućava da naš organizam lakše preuzme unete vitamine, a mi možemo biti sigurni da će oni pravilno biti iskorišćeni – za jake kosti i vitalne zglobove, ali i za očuvanje kardiovaskularnog zdravlja.
Foto: AbelaPharm
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Univerzitetska bolnica u Bernu saopštila je da su lekari uspeli da održe srce živim izvan ljudskog tela rekordnih 12 sati pre nego što je uspešno obavljena transplantacija.
Osobe koje pate od dijabetesa ili imaju masnoće koncentrisane oko stomaka, više nego dvostruko su sklonije ozbiljnom oštećenju jetre pri unosu alkohola, pokazali su rezultati novog istraživanja.
Dremanje tokom dana je u pojedinim delovima sveta kulturna norma, ali da li dremanje može promeniti radni dan? Stručnjaci razmatraju potencijalne prednosti dremanja na poslu.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je nove nalaze o "alarmantom" nedostatku svesti o povezanosti konzumiranja alkohola sa oboljenjima raka širom Evrope
Ministar zdravlja doneo je naredbu o proglašenju prestanka epidemije kovida na osnovu člana 50. stav 4. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i člana 15. stav 3. Zakona o državnoj upravi,
Sve veći broj ljudi pati od anksioznog ili depresivnog poremećaja a poznati hrvatski psihoterapeut Laslo Pinter otkriva koje su sličnosti i razlike ta dva stanja.
Načelnik Službe za venerične bolesti u Gradskom zavodu za kožne i venerične bolesti Milan Bjekić rekao je da su u Srbiji, kao i u Evropi, polne bolesti poslednjih nekoliko godina u porastu.
U Srbiji je ukupno registrovan 14.081 slučaj oboljenja sličnih gripu, sa srednjim intenzitetom virusne aktivnosti, a u naredne dve nedelje se bližimo piku obolevanja.
Ukoliko je sedenje ispred ekrana vaša radna svakodnevica, velike su šanse da imate problema sa očima i vidom, a kao najčešće tegobe mogu se javiti glavobolja, suve ili crvene oči i zamagljen vid.
Ministarstvo zdravlja Novosibirske oblasti u Rusiji objavilo je na svom Telegram kanalu da je meštanin morao da bude operisan pošto je odjednom pojeo 10 japanskih ili kaki jabuka.
Studija objavljena u januaru 2025. u "Journal of Occupational Health Psychology" sugeriše da postoji nešto što 80 odsto nas radi tokom radnog dana što bi mnogi lako mogli rešiti kako bi poboljšali san
Ako jedete više nego inače ili se manje krećete, povećanje telesne težine ne bi trebalo da vas iznenadi. Ali šta ako se pridržavate iste rutine, a brojke na vagi ipak rastu?
Sedajući za volan malo je onih koji će o tome razmišljati, a trebalo bi jer zdravstvene tegobe vozača, bilo profesionalca ili onih kojima to nije poziv, mogu iznenaditi.
Osteoporoza je oboljenje koje pogađa koštani sistem, dovodi do smanjenja gustine kostiju, pogoršanja kvalitativnih i kvantitativnih karakteristika kosti.