Razlozi da ne posegnete za antidepresivima
Do mira i zadovoljstva mnoge deli tek jedna tableta - ili barem tako misle. Ali, antidepresivi imaju niz nuspojava kao što su smanjena seksualna želja, gojenje, pa i povećan rizik od samoubistva, upozorava dr. Mehmet Oz. Osim toga, ovi lekovi ni ne pružaju olakšanje koje obećavaju, a ponekad nisu efikasniji od placeba.
U stručnom časopisu The New England Journal of Medicine upozoravaju da mnoge studije o antidepresivima koje su rezultirale negativnim rezultatima nikad nisu objavljene. Zbog toga na mnoge rizike nisu upozoreni ni lekari koji ih propisuju.
Dr. Oz izdvaja četiri opšteprihvaćene zablude o antidepresivima kojih bi trebalo da se rešimo:
1. Zdravi smo samo ako se osećamo srećno?
Tuga nije nužno znak bolesti. To je normalna ljudska reakcija koja nam može i koristiti. Na primer, žalost je zdrava reakcija uz pomoć koje se privikavamo na gubitke.
Tokom stresnih situacija, osećaj nesreće nam može pomoći da preduzmemo konkretne akcije. I depresija je često nastala kao pokušaj prilagođavanja na nezadovoljavajuće uslove. Loše raspoloženje može ukazati da je sad vreme za procenu trenutne životne situacije i preduzimanje potrebnih koraka.
2. Najvažniji je serotonin?
Najpopularniji antidepresivi zovu se selektivni inhibitori snabdevanja serotonina (SSRI). Oni povećavaju nivo hemikalije poznate kao serotonin, a ona reguliše raspoloženje.
Međutim, nova istraživanja ukazuju da na raspoloženje utiču i delovi mozga kao što su hipokampus i Brodmanovo područje 25. Zna se da je depresija usko vezana sa teskobom, a na ovaj osećaj može pozitivno delovati vežbanje i opuštanje.
3. Tableta je najlakše rešenje?
Oko 15 posto odraslih osetiće veću depresiju u nekom trenutku svog života. Istovremeno mnogi drugi pate od blage ili umereno jake depresije. Istraživanja su dokazala da su pri lečenju ovih blažih oblika depresije, terapija razgovorom i vežbanje jednako delotvorni kao i lekovi.
Za razliku od tableta, nemaju ni opasne nuspojave niti goje.
4. Depresija je ista kod svakoga?
Svako doživljava depresiju na drugačiji način. Neki jedu previše i dugo spavaju, dok se drugi prerano bude i nemaju apetit. Čini se da depresija povećava sve nedostatke koje inače imamo.
Zbog toga vam mogu sasvim pogrešno dijagnostikovati depresiju, a ako uzimate antidepresive, iako vam nisu potrebni, opasno ćete poremetiti hemiju mozga. Uvek zatražite drugo mišljenje.
Komentari 2
realno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar