Dijabetes tipa 2 tako potencijalno može da uzrokuje promene u mozgu slične ranim fazama Alchajmerove bolesti.
Tim istraživača proučavao je aktivnost mozga i ponašanje glodara i otkrio da visok nivo šećera u krvi može da "preoblikuje" mozak na način koji podseća na promene koje se javljaju u ranim fazama Alchajmerove bolesti, objavio je Foks njuz.
"Dijabetes može da menja mozak na sličan način kao u ranim fazama Alchajmerove bolesti. Potrebna su dalja istraživanja, ali ovi nalazi mogu da pomognu istraživačima da otkriju nove metode za bolju dijagnostiku ili tretman", rekao je vodeći istraživač i profesor psihologije na UNLV-u Džejms Himan.
Prethodna istraživanja su pokazala da osobe sa dijabetesom tipa 2 imaju veći rizik od razvoja neurodegenerativnih bolesti, jer visok nivo šećera u krvi ometa signale koji dolaze iz delova mozga koji kontrolišu pamćenje i učenje.
Adam Šoli, glavni medicinski rukovodilac centra za lečenje "Keron" u Pensilvaniji, objasnio je da je poznato da sistem nagrade, koji potiče iz frontalnog dela mozga, onog koji kontroliše pamćenje, pomaže u oblikovanju memorije.
"Logično je da bilo koja supstanca kao što je šećer, koja utiče na sistem nagrade, može da ima trajne posledice na kognitivno i radno pamćenje", rekao je Šoli.
On je dodao da ovaj tip istraživanja otvara nova vrata ne samo za pacijente sa Alchajmerovom bolešću, već i za druge bolesti koje utiču na mozak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar