VIDEO: Dečak živeo osam meseci s veštačkim srcem
Džo Skerat iz Gilingema imao je dijagnozu dilatirane kardiomiopatije, što znači da je njegovo srce s mukom pumpalo krv. On je privremeno dobio takozvano "berlinsko srce" kako bi njegovo prirodno imalo ispomoć. Posle 251 dana čekanja, konačno je pronašao donatora i urađena mu je transplantacija.
Džoova majka Rejčel kaže da se on osećao mnogo bolje kada je dobio veštačko "srce", ali da su svi morali biti spremni na dugo čekanje na donatora. "Kada je Džo prošao i 200. dan sa "berlinskim srcem", pitali smo se koliko dugo može izdržati dok ne pronađemo donatora", kaže ona.
Džou je dijagnostikovana dilatirana kardiomiopatija kada je imao svega nekoliko nedelja. Majka ga je donela u bolnicu jer je bio siv u licu, a rentgen je pokazao da je njegovo srce ozbiljno uvećano.
Kasnije je dobio i dijagnozu genetskog poremećaja – takozvanog, Bartovog sindroma, koji dovodi do slabosti mišića, plitkog daha i problema sa uzimanjem hrane.
U decembru 2010. lekari su otkrili da njegovi zalisci propuštaju krv, a srce je bilo još više uvećano. Nekoliko dana kasnije, tri puta su morali da ga reanimiraju. Lekari su tada uspeli da stabilizuju Džoa i povezali ga za "berlinsko srce".
To "srce" je veličine manjeg frižidera. Neka deca moraju da budu privezana za tu spravu svega nekoliko nedelja, dok druga čekaju na drugo srce mesecima.
Oba Džoova roditelja prijavili su se za doniranje organa. "Večno ćemo biti zahvalni porodici donatora. Ne možemo da zamislimo kroz šta su prošli, a njihova darežljivost u tako teško vreme je potpuno nesebična i neverovatna", rekla je Rejčel.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar