Univerzalna vakcina protiv gripe uskoro na tržištu
Tim Biomedicinskog istraživačkog centra Univerziteta Britanske Kolumbije je utvrdio da je zaštitno dejstvo dotičnih antitela posledica činjenice da ona napadaju stablo proteina gripa pod nazivom hemaglutinin (HA), a ne njegovu glavu, kao što čine antitela nastala davanjem većine drugih vakcina.
Vođa istraživanja Džon Šreder objašnjava da kod virusa gripa dolazi do brzih mutacija, pri čemu u glavi HA dolazi do rapidnih promena.
Zbog toga je svake godine nužno kreirati novu, različitu vakcinu protiv gripa. Antitela vakcine protiv svinjskog gripa su, međutim, neutralisala virus influence napadajući stablo proteina HA, koje je stabilnije od glave.
Američki naučnici su prošle godine objavili da su se kod osoba koje su se oporavile od svinjskog gripa, pojavila neuobičajena antitela koja štite od raznih drugih vrsta influence.
Ta antitela, uzeta od devet osoba koje su prezivele svinjski grip, su u testiranju na miševima pokazala zaštitno dejstvo protiv najmanje tri druge vrste gripa, uključujući i ptičiji.
Kanadski i američki nalazi podstiču nadu da bi se mogla napraviti univerzalna vakcina, koja bi delovala protiv više vrsta gripa, koje cirkulišu širom sveta već decenijama.
Komentari 1
Dr Petrović
Virusi kao posebni entiteti skoro ni da ne postoje.
Njihove strukture se nalaze pohranjene u tzv. "junk DNA", koji služi kao svojevrsna memorija o kontaktima ( najnovija istraživanja su objavljena pre nekoliko meseci ) i aktiviraju se pri određenim uslovima.
Vakcina samo aktivira dotične sekvence, što i nije baš bezazleno (nuspojave). Ukoliko neko nema te sekvence u sebi, vakcina nema smisla. Ukoliko ima te sekvence, vakcina nema tu šta da aktivira, pa opet nema smisla.
Prema tome:...
Zaključite sami.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar