U Srbiji sve više mladih ide kod psihologa
Neuropsihijatri u Domu zdravlja Stari grad u Beogradu prime čak 20 pacijenata dnevno, iako je norma između 12 i 15, ali ističu da "ograničeno" vreme pregleda ne utiče na kvalitet.
S druge strane, lekari u privatnim psihijatrijskim ordinacijama, kojih prema podacima Ministarstva zdravlja u Srbiji ima oko 50, pacijentima mogu da posvete više vremena.
"Razlika između privatnih ordinacija i državnih zdravstvenih ustanova je u dužini trajanja pegleda koje je kod nas limitirano. Kada bi pacijentima posvetili sat, sat i po vremena, dnevno bi mogli da primimo samo njih šetoro", objašnjava Specijalista neuropsihijatrije Doma zdravlja Stari grad Zorica Minović.
Minović je navela da ograničeno trajanje pregleda nije prepreka za postizanje rezultata, jer pacijenti imaju mogućnost da dolaze češće, a uspeh zavisi isključivo od njihove spremnosti da rade na sebi.
Kako je primetila, među pacijentima ima sve više mladih. "To je dobro. To je dokaz da je razbijen tabu da je sramota otići kod psihologa", istakla je Minović i dodala da pomoć često traže i zaposleni, kao i penzioneri.
Ona je ukazala da se pacijenti najčešće suočavaju se egzistencijalnim problemima, kao i strahom od otkaza, imajući u vidu da je sve više onih koji su "ucenjeni" na radnom mestu što dovodi do gubitka samopoštovanja. "Posledica toga su porodični i bračni problemi. Takođe, sve se češće susrećemo sa problemom da deca ne odlaze od kuće, pa u domu živi više generacija i dolazi do neshvatanja i neusklađenosti", zaključila je Minović.
I stručni saradnik u Društvu psihologa Srbije psiholog Maja Petrović smatra da je odlazak kod psihologa više nije tabu, što prema njenoj oceni, može doprineti i smanjenju samoinicijativnog korišćenja lekova za smirenje. "Najčešći problemi sa kojima se psiholozi u privatnoj praksi susreću su depresije i strahovi, uzrokovani različitim problemima - od ekonomskih, porodičnih, u karijeri..", kazala je Petrović.
Ona je istakla da je cilj ojačati strukturu ličnosti pacijenta kako bi mogao da se nosi sa teretom problema i da ga reši. "Službe u državnim zdravstvenim ustanovama nemaju dovoljno vremena za pacijente, a na preglede se dosta čeka. Prednost privatnih psihologa je što mogu više da im se posvete", dodala je Petrović.
Cena tretmana, prema njenim rečima, u privatnim ordinacijama kojih najviše ima u Beogradu, kreće se od dve do pet hiljada dinara.
Komentari 3
AndjelkoNS
hm
AndjelkoNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar