Stotinak gojaznih osoba operisano o trošku države

Direktor Kliničkog centra Srbije (KCS) prof. dr Đorđe Bajec izjavio je danas da je za godinu dana urađeno oko 96 operacija gojaznih osoba, kao i da su pacijenti zbirno izgubili oko četiri tone telesne mase.
Direktor Kliničkog centra Srbije (KCS) prof. dr Đorđe Bajec izjavio je danas da je za godinu dana urađeno oko 96 operacija gojaznih osoba, kao i da su pacijenti zbirno izgubili oko četiri tone telesne mase.

Prema njegovim rečima, pacijent sa najvećom telesnom težinom, koja je iznosila oko 315 kilograma, posle devet meseci ima 248 kilograma.

Bajec je objasnio da se operacije gojaznih ne rade samo radi estetike, već prvenstveno zbog poboljšanja zdravlja tih pacijenata i radi uštede državnog novca. On je dodao da se tehnike koje se primenjuju kod operacije ekstremno gojaznih mogu primenjivati i kod operacija u trbušnoj duplji.

Prema njegovim rečima, urađen je veliki posao, jer je pregledano oko hiljadu, a operisano stotinak pacijenata sa izvanrednim rezultatima, što je uspeh ne samo KCS, već celog zdravstvenog sistema, jer je pomognuto pacijentima, a državi je ušteđen ogroman novac.

"Možemo se pohvaliti da smo u ovom domenu najbolji u regionu i zato privlačimo pacijente i iz Republike Srpske i Crne Gore", istakao je Bajec.

Načelnik Centra za metaboličke poremećaje, akademik Dragan Micić rekao je da su pacijenti fantastično motivisani i da savršeno sarađuju sa timom lekara koji odlučuje o tom hirurškom poduhvatu.

Micić je istakao da je na nedavno održanom Kongresu o gojaznosti u Lionu naš Centar za metaboličke poremećaje uvršćen među najbolje u Evropi.

U KCS se obavljaju tri vrste laparoskopskih operacija u lečenju gojaznosti - prva je postavljanje prstena oko želuca, druga je njegovo sužavanje celom dužinom, čime se sprečava unošenje veće količine hrane, a treća je takozvani gastroenteralni bajpas.

Laparoskopske operacije su izvedene u rekonstruisanom odeljenju, za koje su nabavljeni specijalni operacioni sto, instrumenti i aparati, ojačani kreveti, obezbeđena šira vrata i posebni toaleti.

Oni koji smatraju da im je zbog viška kilograma neophodna intervencija, mogu da dođu na pregled u KCS sa uputom lekara, a posle obavljenih konsultacija i analiza sledi poziv na sastanak konzilijuma koji određuje terapiju za pacijenta i procenjuje šta je idealno za njega.

Jedna intervencija "skidanja" kilograma košta između dve i tri hiljade evra.

  • 07.01.2013 18:10
    Lečenje gojaznosti
    Obzirom na veličinu i težinu problema, smatram da je način pristupanju rešenju ovog problema postavljen naopako. Nisam protiv formiranja ovakvog centra, ali tek pošto izgradimo bazu na najširem mogućem frontu, odnosno da se težište lečenja ove bolesti prenese na primarnu zdravstvenu zaštitu, jer je tu upotreba preventive najšira i tu su benefiti od prevencije najveći. Tek kada se ovo ostvari treba preći na dogradnju celokupnog sistema na čijem vrhu treba da bude jedan ovakav centar.
    Dr. M.Z
  • Đunta

    20.07.2012 07:06
    :(
    A da malo probuše kašiku? Neće biti lako, znam, ali neka pomisle na staračka domaćinstva po selima u Srbiji ili decu "zaposlenih" koji mesecima ne dobijaju plate. Neka im to bude podsticaj. Novac može da se potroši na sve ovo iz "ccc" komentara ili higijenske rukavice za jednokratnu upotrebu, kako se ne bi desilo da se ljudi na hemoterapiji zaraze i žuticom.
  • ccc

    19.07.2012 07:04
    Smučilo mi se kad sam čula ovu vest! Svaka čast brizi za gojazne...
    ALI, ista ta država nema novca da plati operacije teško obolelima od tumora, deci koja boluju od retkih i jedva izlečivih oboljenja, pa su nesrećnici prinuđeni da po medijima moljakaju građane za donacije i da im život zavisi od nečije samilosti i tuđeg novčanika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.