Roditelji izbegavaju da vode decu kod psihijatra

Direktor Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" dr Milutin Nenadović izjavio je danas da je primetno da roditelji često izbegavaju da odvedu dete psihijatru kad primete da postoji neki problem i na svoju ruku im daju lekove.

Direktor Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" dr Milutin Nenadović izjavio je danas da je primetno da roditelji često izbegavaju da odvedu dete psihijatru kad primete da postoji neki problem i na svoju ruku im daju lekove.

 

On je naveo da često pribegavaju i drugim načinima lečenja koji nisu zasnovani na naučnoj medicini. "Relativno često dobijamo prvi put bolesnike koji su izolovani iz života i sredine, a mladi su i dešava se da više od pet godina ne kontaktiraju sa spoljnim svetom", naveo je Nenadović.

Procenjuje se da u Srbiji ima oko 300.000 duševnih bolesnika koji su lečeni ili u bolnici ili dispanzerski.

Kako je kazao, nije obaveza da svi pacijenti borave u duševnim bolnicama ili psihijatrijskim ustanovama, ali je primetno da se često porodice odriču duševno bolesnog pa se dešava da oni godinama ostaju i borave u psihijatrijskim ustanovama.

On je ukazao i na činjenicu da stav laičke, a neretko i stručne populacije prema duševnoj bolesti nije adekvatan i da ima mnogo "mistifikacije duševnih poremećaja".

Nenadović je naveo da se često dešava da porodica nastoji da sakrije duševnu bolest i prikrije je od okoline pa ih nekad odvedu u neke druge centre, a dešava se i da neko zloupotrebljava njihovo stanje duševne poremećenosti pa ih "angažuju" za predskazivanje sudbine.

Neki bolesnici u specijalnim bolnicama borave godinama sa povremenim odlascima, a klinika "Dr Laza Lazarević" ima mogućnost da primi 500 bolesnika i 80 odsto kapaciteta je popunjeno.

Nenadović je naveo da Srbija ima dovoljno, tačnije 4.500 postelja koje su predviđene za duševne bolesnike, ali da sam smeštaj pacijenata nije zadovoljavajući i da je standard bolničkog tretmana nizak. "Imamo problem materijalnog siromaštva i on je vidljv i u drugim oblastima medicine", kazao je Nenadović podsećajući da je duševna bolest trajna i neizlečiva.

  • Miloš

    25.08.2012 11:23
    Srbija...
    U suštinski primitivnom društvu kao što je naše, psihijatrija je jedna od stvari koje su stigmatizovane.
  • Vojvodjanin

    22.08.2012 14:12
    KO ovde ne poludi - taj nije normalan
    Normalne ,samo istraumirane ljude,trpaju u ludnice..a ludaci su oko nas:U politici,tv,na ulici..
  • Džanki strejt

    22.08.2012 11:53
    Narano da izbegavaju
    Prvo bi oni sami trebalo da odu kod psihijatra.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.