Masažom protiv raka dojke

Eksperimenti su pokazali da primena fizičkog pritiska vraća ćelije na normalnu veličinu. Zbog toga naučnici veruju da je ovo istraživanje dovelo do zaključaka koji mogu pokrenuti nove tretmane u lečenju raka dojke.
Eksperimenti su pokazali da primena fizičkog pritiska vraća ćelije na normalnu veličinu. Zbog toga naučnici veruju da je ovo istraživanje dovelo do zaključaka koji mogu pokrenuti nove tretmane u lečenju raka dojke.

"Ljudi vekovima znaju da fizički pritisak može uticati na naše telo. Kada dižemo tegove, mišići nam postaju veći. Sila gravitacije je ključna za čvrstinu naših kostiju. Ovde dokazujemo da fizički pritisak može igrati ulogu u rastu i smanjenju kanceroznih ćelija", rekao je Gautam Venugopalan, vođa ovog istraživanja na Univerzitetu Kalifornije.

Studija je istražila rast maliginih epitelnih ćelija u dojci ubrizgavanjem gela u fleksibilne silikonske komore. To je omogućilo naučnicima da primene pritisak tokom prve faze rasta ćelija i efektivno stisnu ćelije. Vremenom, stisnute ćelije su počele da rastu na normalan i oraganizovan način. Kada je struktura tkiva dojke formirana, ćelije su prestale da rastu iako je pritisak uklonjen. Ćelije na kojima nije primenjen pritisak su nastavile sa nekontrolisanim rastom, što je vodilo stvaranju raka.

"Maligne ćelije nisu u potpunosti zaboravile kakve su bile dok su bile zdrave, one se samo moraju usmeriti kako bi se vratile zdravom razvoju", rekao je Venugopalan.

Rezultati istraživanja predstavljeni su na godišnjem susretu naučnika Američkog društva za ćelijsku biologiju u San Francisku.

Profesor Denijel Flečer, koji vodi laboratoriju na Berkliju, rekao je: "Pokazali smo da je tkivo osetljivo na mehaničke inpute koji dolaze iz spoljašnje okoline u početnim fazama rasta i razvoja." On misli da, iako kompresija vraća sprečava maligne ćelije da se množe, nikako ne treba nositi brushaltere koje kompresijom stežu grudi. "Kompresija grudi, sama po sebi, ne može biti terapija. Međutim rezultati ovog istraživanja donose nova saznanja o molekulima i strukturama koja bi mogla, u budućnosti, dovesti do uspeha kod ciljane terapije".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.