"Botoks žurke" sve popularnije

Medicinski radnici u Velikoj Britaniji traže više medicinske standarde u estetskoj hirurgiji i posebno traže zabranu takozvanih "botoks žurki".

Medicinski radnici u Velikoj Britaniji traže više medicinske standarde u estetskoj hirurgiji i posebno traže zabranu takozvanih "botoks žurki".

To su zabave na kojima prisutne, uglavnom gošće, dobijaju injekcije botoksa koji zateže kožu i skriva bore. Sada profesionalni hirurzi traže da samo obrazovani doktori pružaju usluge kozmetičkih tretmana kao što je botoks.

Naravno, jedno od pitanja je da li hirurzi žele više da zarade tako što će izbaciti kozmetičare iz igre ili su zaista oštriji propisi neophodni. Konačnu odluku doneće Vlada u Londonu.

Sve je moguće u britanskoj kozmetičkoj industriji, kozmetičarima i ostalima bez medicinske obuke, dozvoljeno je da rade tretmane botoksom i punjenje kože, čak i po pozivu, u udobnosti vašeg doma.

Ališa Duval se iz estetskih razloga, mnogo puta podvrgla operacijama, slušajući sugestije kozmetičara i nekontrolisanih plastičnih hirurga. Godinama kasnije kaže da se kaje: "Mislim da su se plastični hirurzi pretvorili u prodavce automobila. Kako sam postajala starija, shvatila sam sve gluposti koje vam pričaju. Jedno jutro sam se probudila i shvatila ja plaćam školovanje njihove dece i njihove dobre penzije, i neću to više da radim!"

Konsultant za plastičnu hirurgiju Džonatan Stajn misli da je to zastrašujuće:"Javnost mora da proceni da je ovo hirurška, medicinska procedura kojoj se podvrgavaju i moraju da gledaju na to na taj način i tako se prema tome odnose. Očigledno, cena je jedan od faktora ali ne bi trebalo da bude glavni".

Medicinski profesionalci traže da se ojačaju standardi u kozmetičkoj industriji države. U novim uputstvima koje je objavio Kraljevski koledž za hirurgiju, kaže se da bi intervencije koje nisu hirurške kao što su injekcija botoksa i punjenja kože trebalo da vodi i nadgleda obučen doktor, sestra ili zubar.

Ističe se da se ovakvi tretmani moraju raditi na klinikama koje iposeduju opremu za reanimaciju. Stručnjaci savetuju da i pacijenti ne budu zavedeni reklamama.

"Medicinski radnici oduvek izvode ove procedure ali je grupi ljudi koji su više zainteresovani za marketinšku stranu dozvoljeno da na pravi način reklamiraju i privuku pacijente kod njih" dodaje Stajn.

Kraljevski koledž za hirurgiju preporučuje, takođe, da medicinski stručnjaci koji izvode ove intervencije procene mentalno zdravlje pacijenata pre tremana: "To je nešto što je i do sada trebalo da se radi i radi se u odgovarajućim objektima i kod obrazovanih doktora. Trebalo bi da imamo detaljnu istoriju, uključujući i psihološku procenu pacijenata koji se podvrgavaju ovim procedurama" misli Džonatan Stajn.

Kraljevski koledž za hirurgiju nema mogućnost da nameće pravila pa će konačnu odluku doneti britansko ministarstvo zdravlja.

  • Y

    01.02.2013 20:00
    Kad jednom počnete...
    ...sa plastičnom hirurgijom, botoksom i silikonima, kraja nema. Jer, sve ima rok trajanja, pa i takva vrsta "ulepšavanja", i traži popravke, iznova, i iznova. Zar nije prirodnije ostariti ZDRAVO i NA NORMALAN način? Lepota je u čoveku, a ne NA ČOVEKU. Starenje je prirodan proces, od koga niko ne može pobeći, kao ni od smrti. Sva ta "plastikanerija" "jaši" na pohoti života, i otuda zarađuje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto je najbolje da spavate na boku?

Ako spavate na boku, preferirate li levu ili desnu stranu? Stručnjaci su otkrili da postoji značajna razlika i da jednoj strani treba da damo prioritet.

Šta niste znali o gaziranoj vodi?

Iako ste verovatno mnogo puta čuli, voda čini oko 72% težine ljudskog tela, ali ono što možda niste znali je da se mozak sastoji čak od 95% vode.