Grupa francuskih naučnika, koju predvodi Žan-Pjer Benoa iz Univerzitetskog bolničkog centra u Anžeu radi na nanolekovima, preneli su danas francuski mediji.
Ona pravi lekove milijardu puta manje od metra.
Benoa koji je već 30 godina istraživač upravlja tom laboratorijom specijalizovanom za mikro i nanomedicinu. Ta njegova zdravstvena jedinica osmišljava lekove sutrašnjice koji će izazivati manje štete.
Nanolekovi, izuzetno mali, imaju sposobnost da cirkulišu ljudskim telom pre nego što se zadrže na bolesnom tkivu. U lečenju raka to, na primer, omogućava smanjenje sekundarnih efekata na druge organe ljudskog tela.
Izrada i karakterizacija jednog leka zahtevaju između pet i osam godina rada, a tome treba pridodati još i pet godina kliničkih ispitivanja. Ispitivanja bi trebalo da počnu za tri godine u Univerzitetskom bolničkom centru u Anžeu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar