Doktori priznali da pacijentima daju placebo

Oko 97 odsto britanskih lekara opšte prakse priznaje da su ponekad pacijentima davali placebo, a više od tri četvrtine radi to bar jednom nedeljno, ukazuje studija tima stručnjaka s Oksfordskog i Sautemptonskog univerziteta, obavljena na reprezentativnom uzorku od 783 doktora.
Oko 97 odsto britanskih lekara opšte prakse priznaje da su ponekad pacijentima davali placebo, a više od tri četvrtine radi to bar jednom nedeljno, ukazuje studija tima stručnjaka s Oksfordskog i Sautemptonskog univerziteta, obavljena na reprezentativnom uzorku od 783 doktora.

Velika većina anketiranih lekara je ponekad koristila tzv. "nečisti placebo", odnosno neproverene terapije, uključujući niže doze leka, antibiotike kod infekcija koje su imale karakteristike virusnih ili dodatke ishrani za koje nije utvrđeno da pomažu u specifičnim slučajevima.

Samo oko 12 odsto britanskih lekara je ponekad koristilo "čisti" placebo, odnosno šećerne pilule i slane rastvore, koji ne sadrže nikakve aktivne sastojke. Davanje placeba je, inače, u suprotnosti sa etičkim smernicama koje postavlja britanski Opšti medicinski savet.

Osim toga, generalno je usvojen stav da je davanje placeba primereno samo kod kliničkih istraživanja, kada ga dobija kontrolna grupa pacijenata da bi se proverila efikasnost nekog leka.

Učesnici takvih istraživanja su prethodno obavešteni da bi mogli da se nađu u grupi na placebu i na to daju pristanak. U većini zemalja lekari ponekad ipak pribegavaju placebu, a nivo te prakse je otprilike kao i u Britaniji.

Lekari objašnjavaju kako placebo daju iz psiholoških razloga - bilo zato što pacijenti zahtevaju terapiju ili da bi ih umirili. Više od 90 odsto britanskih lekara se protivi davanju placeba u slučajevima kada bi to moglo da ugrozi poverenje pacijenta, a više od 80 odsto u slučajevima kada bi ono predstavljalo obmanu.

U Britanskom udruženju lekara (BMA), strukovnoj organizaciji, koja ne odobrava praksu davanja placeba, ističu da kod nje uvek mora da postoji izvestan nivo ombanjivanja pacijenta, koji veruje da je ono što dobija pravi, efikasan lek.

Tim istraživača s pomenutih univerziteta sugeriše, međutim, da je možda vreme da se propisi koji se odnose na placebo promene, budući da ga značajna većina domaćih lekara odobrava i primenjuje.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.