U Evropi pet miliona osoba sa autizmom
Iz Ministarstva rada i socijalne politike poručuju da su snažno opredeljeni i da svakodnevno čini napore u cilju unapređenja položaja osoba sa invaliditetom, uključujući osobe sa autizmom.
Doprinos sistema socijalne zaštite ogleda se prevashodno u intenziviranju aktivnosti na razvoju usluga u zajednici, kao primarni odgovor na potrebe dece sa smetnjama u razvoju i osoba sa invaliditetom, a na taj način se stvaraju održivi uslovi za život u zajednici i prevenira njihova instutucionalizacija, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike naglašavaju da ovo ministarstvo nekoliko puta godišnje raspisuje konkurse za najsiromašnije opštine u cilju podsticaja razvoju usluga u zajednici, i to naročito za najranjivije grupe, među koje svakako spadaju osobe sa autizmom svih uzrasta.
Oni navode da novouspostavljeno pravo na posebnu novčanu naknadu u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja za roditelje koji se staraju o deci sa smetnjama u razvoju trenutno koristi oko 360 korisnika. Na taj način država podržava opstanak deteta sa smetnjama u razvoju u porodici, ali se u isto vreme promoviše i odgovorno roditeljstvo, navodi se u saopštenju.
Istaknuto je da se posebno investira u podizanje kvaliteta usluga u ustanovi za smeštaj dece i mladih sa autizmom u Beogradu i da je u poslednjih nekoliko godina uloženo u opremu oko 18 miliona dinara.
Iz resornog ministarstva ukazuju i da je u toku završetak radova u ustanovi za decu i mlade u Šapcu, kapaciteta 40 korisnika, čime će država udvostručiti dosadašnje kapacitete za trajniji smeštaj osoba sa autizmom, a do sada je u izgradnju ovog objekta uloženo oko 140 miliona dinara.
Komentari 1
Napred
Deci ne trebaju bolje ustanove, već vršnjačka podrška...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar