Ptičiji grip u Kamboži i Vijetnamu
Ovaj slučaj nema veze sa pojavom nove vrste ove bolesti u Kini, koju izaziva virus H7N9, već je posledica zaraze virusom H5N1.
Žrtva je četvorogodišnji dečak, koji je preminuo 4. aprila, pošto je prethodno hospitalizovan u južnoj provinciji Dong Tap. Kako saopštavaju vijetnamske zdravstvene vlasti, dečak je oboleo nakon što je njegova porodica zaklala pile kupljeno u jednom selu, u kojem je potom konstatovan ptičiji grip među živinom.
U međuvremenu u Kambodži se beleži dosad najveće izbijanje istog, "klasičnog" oblika ptičijeg gripa. Od početka godine u toj zemlji je od ptičijeg gripa umrlo osmoro ljudi, od kojih šestoro dece. To je gotovo trećina od ukupno 27 dosadašnjih žrtava ptičijeg gripa, otkad se bolest prvi put pojavila u tom osiromašenom kraljevstvu 2005. godine.
Zasad nema naučnog objašnjenja za ovogodišnje divljanje ptičijeg gripa u Kambodži. U celoj 2012. od njega je u ovoj zemlji umrlo samo troje ljudi. Stručnjaci se slažu da je Kambodža posebno na udaru ptičijeg gripa jer tamošnja živina boravi veoma blizu ljudi, najčešće u dvorištu kuće. Od 20 miliona komada živine, na koliko se procenjuje kambodžansko jato, 16 miliona obitava u seoskim dvorištima. Uz to, živina se često i transportuje zajedno s ljudima.
Trenutno ne postoji ni obaveza kambodžanskih seljana da prijavljuju uginuće živine, a tamošnji zvaničnici ističu da im za bolje nošenje s ovom bolešću nedostaju kako finansijska sredstva tako i obučen kadar.
U Kambodži nije primenjena ni masovna vakcinacija živine protiv virusa H5N1, kao što je to slučaj u susednom Vijetnamu i nekim drugim okolnim zemljama.
Strahuje se od novog razbuktavanja bolesti tokom kmerske Nove godine, koja pada sredinom aprila. Tada Kambodžanci tradicionalno putuju u rodna sela, često noseći sobom patke i živinu za prazničnu gozbu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar