Britanka koja ne vidi lica
Zamislite da stojite ispred ogledala i ispred sebe vidite odraz stranca i da vam je potreban vam je trenutak da shvatite da ste vi taj stranac. Ova bolest se naziva prosopagnozija, odnosno slepilo za slepilo za lica.
"Ne mogu da se setim nijednog lica. To mi jednostavno ne znači ništa. Ne mogu da procesuiram ljudska lica poput lica mačke ili psa. To nije vizuelan problem, to je problem percepcije", izjavila je Selersova za sajt NewScience. Ovaj magazin se izdaje u Engleskoj gde čak 2.5 odsto populacije ima ovaj problem, ali je vrlo teško pratiti ovo stanje pošto veliki broj ljudi nije ni svestan svog problema.
Selersova vidi svet znatno drugačije od ostalih ljudi. Ona mora da koristi druge znakove kako bi prepoznala neku osobu. "U pitanju je suptialn poremećaj. Mozgu je lako da ga kompenzuje pošto postoji jako veliki broj drugih stvari na osnovu kojih možete da identifikujete nekoga: boja kose, glas ili određena odeća. Međutim, ukoliko naiđete na tu osobu van konteksta na koji ste navikli, to može biti socijalno užasavajuće", tvrdi Selersova.
Kada je shvatila da ima ovaj poremećaj, Heder je kontaktirala neurologa Breda Dušejna sa Harvard univerziteta koji joj je dijagnostifikovao jedan od najgorih slučajeva prosopagnozije koji je ikada video. "Postoje treninzi tokom kojih dajemo ljudima informaciju i kada shvatimo da oni prepoznaju lice iako nisu svesni toga", izjavio je Dušejn.
Međutim, izgleda da će prosopagnozija i dalje nastaviti da predstavlja misteriju.
Komentari 6
Lara
akeksa
Marija
za "Ja" e hvala ti mnogo, nisam mogla da se setim imena filma sa Milom Jovovic a vec danima pokusavam da se setim kako bih rekla drugaricama da ogledaju kako bi im objasnila da se slicno i meni desava.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar