Davanje krvi je zdravo
Svakog dana svetu je potrebno 44.000 donacija krvi, tvrdi Crveni krst Amerike, a jedna cela donacija krvi, za koju je potrebno između 45 minuta i jedan sat, može da bude spas za do čak tri pacijenta. Iako je zdravstvena korist kod osoba koje primaju transfuzije krvi jasna, doniranje krvi sa sobom takođe donosi zdravstvene benefite.
Smanjenje rizika od dobijanja raka
Smanjenje gvođža u krvi prilikom davanja krvi može smanjiti rizik od dobijanja raka. Gvođže povećava štetu koju telu nanose slobodni radikali a to je povezano sa povećanim rizikom od dobijanja raka.
Istraživanje objavljeno u žurnalu Nacionalnog instituta za rak pokazalo je da osobe koje daju krvi imaju manje nivoe gvođža i smanjeni rizik od dobijanja raka.
Miler-Keystone krvni centar tvrdi da je redovno davanje krvi povezano sa smanjenim rizikom od dobijanja raka jetre, pluća, debelog creva i grla.
Sagoreva kalorije
Osobe sagore u proseku 650 kalorija prilikom doniranja pola litre krvi, sudeći po Univerzitetu u Kaliforniji. Osoba koja redovno donira krv može da izgubi značajan broj kilograma, ali na davanje krvi nikako ne bi trebalo gledati kao na plan za gubljenje kilograma.
Dobijate besplatnu analizu krvi
Nakon donacije, davaoci se testiraju na sifilis, HIV, hepatitis i druge bolesti. Testiranjem se utvrđuje da li je krv osobe zdrava i dobra za pacijente.
Čuva kardiovaskularno zdravlje
Viskoznost krvi je ujedinjujući faktor za povećani rizik od dobijanja kardiovaskularnih bolesti. Koliko je gusta i lepljiva krv i koliko trenja izaziva kretanjem kroz krvne sudove određuje koliko štete se nanosi ćelijama koje oblažu arterije. Viskoznost krvi se može smanjiti redovnim doniranjem krvi.
Komentari 2
Haker
Win-win situacija, tebi bude bolje, njemu DEFINITIVNO bude bolje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar