Nakon transplantacije koštane srži, iako postoji mogućnost povratka virusa, pacijenti nemaju tragova HIV-a u organizmu nakon dve i četiri godine od presađivanja, što donosi novu nadu u izlečenje.
Dvojica pacijenata koji su živeli s HIV virusom gotovo 30 godina nakon transplantacije koštane srži već su četiri meseca bez lekova za HIV, a nemaju ni naznaka povratka virusa, izvestili su naučnici iz američke bolnice Birgham. Svoje rezultate rada predstavili su na konferenciji Međunarodnog društva za AIDS.
Oba su pacijenta obolela od limfoma, raka belih krvnih ćelija i limfnih čvorova, što je zahtevalo presađivanje koštane srži. Nakon transplantacije, kod jednog pacijenta nisu otkrili tragove HIV virusa dve godine, a kod drugog čak četiri godine, što se smatra nepredviđenom nuspojavom transplantacije.
"Prerano je govoriti o leku za HIV jer se virus može vratiti u bilo kojem trenutku, no ovo je svakako velik pomak u terapiji", kaže rukovodilac naučnog tima dr Timoti Henrih.
Dodaje kako je teško izbaciti virus HIV-a iz organizma jer se on krije u ljudskom DNK i formira nedodirljive "rezervoare" u telu. Koštana srž je mesto gde se stvaraju nove krvne ćelije te se smatra glavnim ishodištem razmnožavanja virusa HIV.
Pacijenti su ranije ove godine skinuti s koktela lekova za lečenje HIV-a te nemaju naznaka infekcije.
"Moguće je da se virus i dalje skriva u moždanom tkivu ili u probavnom traktu, a ako se vrati to će demonstrirati da je naučnicima potreban drugačiji pristup u lečenju te bolesti i povećati nade u izlečenje.
Berlinski pacijent Timoti Braun smatra se prvim čovekom na svetu izlečenim od AIDS-a, nakon što je dobio koštanu srž muškarca čiji se organizam smatra otpornim na HIV.
Ovi slučajevi američkih pacijenata sliče onom Timotija Brauna, a svakako daje naučnicima novo polazište u traženju leka za taj opasan virus.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar