Petina zubara odbija da primi osobe s HIV-om

Nemamo sterilizatore, nismo dovoljno obučeni, javite se za mesec dana, ili čak psovke, pretnje i uvrede... Izgovori su razni, a cilj uvek isti: da HIV pozitivna osoba ne uđe u ordinaciju.
Nemamo sterilizatore, nismo dovoljno obučeni, javite se za mesec dana, ili čak psovke, pretnje i uvrede... Izgovori su razni, a cilj uvek isti: da HIV pozitivna osoba ne uđe u ordinaciju.

Da bi dokazao diskriminaciju, Đurica Stankov iz AS Centra za osnaživanje osoba sa HIV-om proučio je zakon i u saradnji sa Kancelarijom poverenice za ravnopravnost sproveo testiranje.

Većini slučajno odabranih domaćih stomatologa otvoreno saopštavanje da osoba koja živi sa HIV-om želi pregled nije bio problem da zakažu termin. Jedna petina je to, međutim, odbila da uradi.

"Nama nije bio cilj, niti nam je sada cilj, da mi kaznimo te stomatologe, da podnesemo tužbu... Nama je cilj da ukažemo na problem i da oni promene ponašanje. Ako lekari budu promenili ponašanje i ne budu diskriminasali pacijente, onda će svaka osoba koja živi sa HIV-om , hepatitisom ili nekom drugom infekcijom biti hrabra i slobodna da otvoreno kaže svoj status", objašnjava Stankov za B92.

Rukavice, naočare i sterilizacija deo su zaštite koju su stomatolozi dužni da koriste za svakog pacijenta. Na taj način štite i sebe i njih. Dr Marina Latković, asistentkinja Stomatološkog fakulteta, deo je tima nastavnika i saradnika koji kontinuirao rade na edukacijii.

"Stomatolog ne bi smeo da odbije pacijenta koji mu saopšti da je nosilac nekog virusa", navodi dr Latković. "Za stomatološku praksu je mnogo opasniji, da tako kažemo, hepatitis B i hepatitis C, iz prostog razloga što problem u stomatološkoj praksi ne predstvaljaju oni koji nam to saopšte nego pacijenti koji to nisu saopštili. A nisu nam saopštili iz razloga što i sami to ne znaju ili su doživeli određenu diskriminaciju."

Odbijanje da se bilo kome pruži zdravstvena usluga vređa pacijenta i time se krši zakon. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić ističe da osobe koje žive sa HIV-om, kao i svi drugi pacijenti, moraju da imaju mogućnost da pod jednakim uslovima dobiju svaku zdravstvenu uslugu, uključujući i stomatološku.

"Ne postoji nijedan izgovor da ordinacija koja ima dozvolu za rad i opremu ne pruži ovu vrstu usluge", tvrdi Petrušić.

Zadatak poverenice je da utvrdi da li je izvršena diskriminacija i ako jeste da je dokaže, odnosno da da mišljenje i preporuku da se sa lošom praksom prestane. Njena kancelarija obučila je četrdeset četiri ispitivača diskriminacije koji uveliko rade na terenu.

Ispitano je 275 privatnih stomatoloških ordinacija u kojima su ljudi koji žive sa HIV-om pokušali da zakažu pregled, uz otvoreno isticanje činjenice da su nosioci virusa. Poverenica za ravnopravnost već je poslala 64 pritužbe ordinacijama koje su direktno ili indirektno odbile da ih prime.

  • ni berberi

    02.08.2013 17:03
    nisu
    imali,a za rad nacrno niko ne odgovara
  • 02.08.2013 16:28
    Pa ako neko nema sterilizator onda svi treba da se zabrinemo, imali mi HIV ili ne. A uvek sam se pitao kakvo je zapravo stanje kod stomatologa što se toga tiče, sterilnosti instrumenata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.