Godišnje više od 16.000 abortusa tinejdžerki

U Srbiji se svake godine registruje 16.000 adolescentskih trudnoća, a više od 90 odsto njih je neplanirano i neželjeno i završi abortusom, što predstavlja veliki rizik za reproduktivno zdravlje.

U Srbiji se svake godine registruje 16.000 adolescentskih trudnoća, a više od 90 odsto njih je neplanirano i neželjeno i završi abortusom, što predstavlja veliki rizik za reproduktivno zdravlje.

Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje, u Srbiji se godišnje izvrši oko 20.000 abortusa, ali nezvanični podaci pokazuju da je taj broj znatno veći i da dostiže i 150.000.

Većina abortusa obavlja se u privatnim klinikama koje često nemaju dozvolu za vršenje ovih zahvata, pa ih i ne prijavljuju. Po procenama lekara, abortus se u Srbiji obavi kod svake dvanaeste žene starosti od 15 do 49 godina.

Stopa namernih prekida trudnoće u Srbiji dvostruko je veća od stope rađanja i iznosi 2,8 pobačaja po ženi. Skoro trećina žena koja se podvrgne abortusu kasnije nema decu.

"Strašan je podatak da se svaki četvrti abortus obavi kod žene koja već ima četiri i više namernih pobačaja", kaže ginekolog Milanka Marović.

Zvanične statistike govore da je broj kiretaža koje se urade u državnim klinikama značajno manji nego pre nekoliko godina, a da se sve veći broj obavlja u privatnim ordinacijama uprkos velikoj razlici u ceni. U državnim klinikama za abortus je potrebno izdvojiti oko 100 evra, dok privatne klinike za ovu intervenciju traže nekoliko puta više.

Svaki abortus sa sobom nosi rizik - kako za reproduktivno zdravlje, tako i za život pacijentkinje, a mnoge privatne klinike koje obavljaju ovaj zahvat nemaju odgovarajuće dozvole niti uslove za to. Oni abortuse izvode ilegalno, što još više uvećava rizik od povrede, infekcije, krvarenja i trajnog steriliteta.

"Sve većem broju abortusa doprinela je teška finansijska situacija i ekonomska kriza koja sa sobom nosi visoku nezposlenost, siromaštvo, stambene probleme i nizak nivo opšteg zdravstvenog obrazovanja. Žene u ruralnim područjima ne koriste zaštitu, a kako nemaju novca da podižu još dece, odlaze na abortuse", objašnjava sociolog Dragan Kostić.

  • anonimus

    18.09.2013 10:00
    a?
    2,8 abortusa po ženi?!!! pa ček...evo na primer ja nisam imala nijedan. ima nas mnogo koje nismo imale nijedan abortus, što znači da ima veeeliki broj žena i devojaka koje su abortirale po 5,6,7 i više puta...
    bože, bože...
    kondoma ima po 20 dinara - ja te koristim i ništa im ne fali, ne morate kupovati durex...
  • Mrva

    17.09.2013 12:15
    @Anonimus
    U nekim africkim zemljama pojedine strukture (clanovi odredjenih verskih grupa, partija itd) su busili kondome koje je delio Unicef pod optuzbom da to donosi satana...

    nekako mi to dodje slicno kao ovo sto ste vi naveli

    ako nista stepen angazovanosti zakrzljalog korteksa u oba slucaja je priblizan
  • Nikola-Anđeli

    15.09.2013 16:40
    danas....
    danas se klinke satiru od.......

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.