Stalno je pijan, a ne pije ni kap alkohola
Do tog otkrića došli su dekan koledža Panola Barbara Kordel i gastroenterolog Džastin Mekarti koji su čoveka izolovali u bolničkoj sobi i proučavali kada su već svi digli od njega ruke i optužili ga da je pijandura koji to ne priznaje.
Kordel i Mekarti su ga terali da jede hranu bogatu ugljenohidratima, pa uvideli da mu se nivo alkohola u krvi diže jer su mu se u creva nastanile gljivice Saccharomyces cerevisiae, odnosno, pivski kvasac.
Drugim rečima, skrob koji bi muškarac unosio u sebe fermentisao se u etanol, pa se jadničak opijao bez da je toga bio svestan.
"Tako nešto je moguće. To su retki slučajevi, ali su već zabeleženi. Saccharomyces mogu da rastu u probavnom traktu, a neki dokumentovani slučajevi su pokazali da bi se gljivice tamo nastanile nakon uzimanja antibiotika, koji su, očito, suzbijali bakterije u crevima i tako pogodovali njihovom rastu", objasnio je mikrobiolog sa Univerziteta Djuk Dr Džozef Haitman.
Latinski naziv pivskog kvasca je Saccharomyces cerevisiae; reč saccharomyces bi se mogla prevesti kao slatka gljivica, jer dolazi od grčkih reči saccharo (šećer) i myco (gljivice), dok reč cerevisiae bi se mogla prevesti kao pivski.
Ćelije pivskog kvasca koriste hranu kako bi osigurale energiju za rast. Njihova omiljena hrana je šećer u različitim oblicima...Tako se proizvode alkoholna pića iz brašna koja sadrže skrob. Na primer, ječmeno brašno se koristi za proizvodnju piva dok se iz pšeničnog, kukuruznog i brašna ostalih žitarica proizvodi viski.
Kvasci su jednoćelijski mikroorganizmi iz grupe gljiva koji metabolizuju šećere u ugljendioksid i alkohol.
Komentari 2
DjakoN
Gari
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar